Tömeges elbocsátások jöhetnek az önkormányzatoknál?
A tanulmány szerint egy állami, központi adatbázisba kell bekapcsolni az önkormányzatokat. Ez – az Önkormányzati Alkalmazásközpont (ASP) – egy olyan informatikai rendszer, amellyel az önkormányzatok egy központi, állami rendszerhez csatlakoznának. A hálózatot 2,8 milliárd forintból építenék ki, de még nem működik, pedig tavaly júliusban tizenegy önkormányzatnak tették kötelezővé a csatlakozást.
A hivatalos megfogalmazás szerint a rendszer segítségével a kis és közepes önkormányzatok hatékonyabban tudnák felhasználni a pénzüket, és egyszerűsödne a hivatalok ügyintézése is.
„Bármilyen mélységű adat lekérdezhető belőle az önkormányzat beleegyezése és jóváhagyása nélkül" – szerepel a programról szóló stratégiai elemzésében. A 12 oldalas tanulmány az elmúlt napokban több városvezetőhöz is eljutott, de szerzője és a megrendelő nem ismert, csak annyit lehet tudni, hogy azt nem a nyilvánosságnak szánták.
A dokumentum szerint az ASP fő célja, hogy az önkormányzatok szoros kontroll alatt működjenek. Ezzel kapcsolatban pozitív példaként a Klikre hivatkoznak.
„Látjuk, hogy az éppen megbukott. Ha ilyen módon veszik el az önkormányzatok önrendelkezési jogát, azt, hogy saját maguk dolgozzák ki azokat a feladatokat, azokat a előterjesztéseket, azokat a döntéseket, amelyeket helyben meghoznak, ezt valami központi hivatal fogja a számukra elvégezni távolról, ezt tényleg teljesen az orwelli világ" – mondja Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere.
A dokumentum szerint a központosítás hatására feleslegessé válhatnak helyi hivatalok, amelyeket aztán megszüntetnek. Ezzel öt-tízezer alkalmazott – jegyző, középvezető, ügyintéző – kerülhet utcára, tehát a munkabér és annak közterhei megtakaríthatók. A döntéshozatal így egy településről egy hivatalba kerülne.
A Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke, Gödöllő polgármestere szerint államosítás folyik. „Nyilván a politika úgy gondolja, hogy mindent maga alá gyűrve adott esetben a saját erejét tudja ezzel kiteljesíteni" – fogalmazott Gémesi György.
A dokumentum arra hivatkozik, hogy a közbeszerzések központi ellenjegyzése lehetetlenné tenné helyi szinten a korrupciót. Budapest XV. kerületének polgármestere szerint eddig sem az önkormányzatoknál volt a baj.
„Bármilyen közbeszerzést központi közbeszerzésen keresztül bonyolíthatunk le, és az választja ki nekünk, hogy kivel fogunk utat építeni, csatornát építeni, bármilyen közmunkát itt elvégezni. Azt valahol máshol döntik el" – mondta el Hajdu László, a XV. kerület polgármestere.
A Belügyminisztérium nem tartja hitelesnek a dokumentumot, közleményükben azt írták, ők is csak a híradásokból ismerik a tanulmányt.