Több újszülött marad életben
A KSH legfrissebb adatai szerint a csecsemőhalandósági mutató 2011–ben 4,9 ezrelék volt, amely jelentős javulás a 2010-es 5,3 ezrelékhez képest. Az ezredfordulón ezer gyermek közül 9 nem érte meg az egyéves életkorát, míg 2010-ben ez az szám 5,3 volt. A mutató most első alkalommal csökkent a lélektani 5 ezrelékes érték alá. Tavaly 88050 gyermek született Magyarországon.
A csecsemőhalandóság értéke nemzetközi viszonylatban is fontos jelzőszáma egy ország társadalmi-gazdasági fejlettségének, egészségvédelmi ellátórendszerének, a lakosság egészségi kultúrájának. Bár a 4,9-es mutató még elmarad a 2010 évben mért 4,3 ezrelékes Európai Uniós átlagtól, a szakma és a Semmelweis Egyetem – mint az ország legnagyobb újszülött ellátó intézménye - büszke arra, hogy a gazdasági válság, és a nagymérvű orvos elvándorlás ellenére erőfeszítései sikeresek voltak, és javult a magyar csecsemők életkilátása.
A csecsemőhalálozás szempontjából a koraszülöttek a legesendőbbek, a szervek olykor nagyfokú éretlensége miatt. A legéretlenebb koraszülöttek külső beavatkozás nélkül egyáltalán nem, vagy csak súlyos maradandó károsodásokkal maradnának életben. A Semmelweis Egyetem (SE) I. számú Gyermekgyógyászati Klinikáján évente 550 beteg újszülöttet és koraszülöttet látnak el.