Több száz gyerek nem tudja, hol kezdi az iskolát
Osztolykán Ágnes, az ellenzéki párt független parlamenti képviselője, az Országgyűlés oktatási bizottságának alelnöke vasárnap Budapesten sajtótájékoztatón azt mondta: az oktatási ágazat átalakítása élesben, hatástanulmányok készítése nélkül zajlik, és emiatt sok kisgyermeknek bizonytalanul indul el az első iskolaéve, miközben az oktatási intézmények is komoly problémák elé néznek.
Véleménye szerint azzal, hogy a hatévesek iskolaérettségi korhatárát májusról augusztus 31-re módosították, és hároméves kortól kötelező lesz az óvoda, iskolaéretlen gyermekek tömegét lesznek kénytelenek kibocsátani. Eközben az óvodai férőhelyek számát nem tudják majd bővíteni, és azt sem tudni, hány hely van jelenleg az iskolákban. Szintén súlyos problémának nevezte a szabad iskolaválasztás további törvényi lehetőségét, mert a körzetesítés ellenére például Zuglóban, Pestszentimén két- háromszáz gyermek nem tudja, milyen iskolába kezdheti vagy folytathatja tanulmányait - mondta, megjegyezve, hogy a sorsolás nem jelenthet megoldást.
Osztolykán Ágnes azt mondta, a családi napközik intézménye, valamint az iskolákban egy évfolyamon több osztály elindítása a megoldás, erről, illetve az általuk kidolgozott javaslatokról a jövő héten számolnak be. A bizottsági alelnök rámutatott: az intézmények állami átvételekor arra sem gondolt a kormányzat, hogy a több gyermek iskoláztatása többletterhet ró az iskolákra is, például több lesz az eszközigény, és kilátástalanná válhat a helyzetük.
Az LMP politikusa jelezte, hogy a köznevelési törvény hatodik módosítása hétfőn kerül a parlament elé, ezért kezdeményezik, hogy a vitát követően, még kedden is lehessen módosító javaslatokat benyújtani, mert több fideszes és KDNP-s politikus is kifejezte már aggályait a törvény egyes pontjaival kapcsolatban.