Több ezer embert várnak a pesti melegfelvonulásra
Karsay Dorottya, a Budapest Pride egyik szóvivője elmondta, hogy a fesztivál célja felhívni a figyelmet az LMBTQ (leszbikus, meleg, biszexuális és queer) emberek jogegyenlőségére, harcolni a homofóbia ellen, megerősíteni a meleg közösséget és a kapcsolatot a melegek és a heteroszexuálisok között.
A fesztiválon összesen 104 program lesz 14 helyszínen. 17 magyar hírességgel támogató filmeket készítettek, többek között Szabó Győzővel, Hajós Andrással, Lang Györgyivel, Falusi Mariannal és Kulka Jánossal. Szintén videoüzenetben támogatja a fesztivált az Európa Tanács leköszönő emberi jogi biztosa. Az esemény programfüzetében Eleni Tsakopoulos Kounalakis amerikai nagykövet Büszkén mellettetek című köszöntője olvasható, melyben a diplomata azt írja, hogy csodálja a magyar LMBT-közösség bátorságát, kitartását, és kijelenti, hogy "minden nehézség ellenére veletek vagyok ebben a harcban".
Hanzli Péter, a fesztivál másik szóvivője emlékeztetett, hogy 1993-ban volt az első fesztivál, az első felvonulás pedig 1997-ben, vagyis a Budapest Pridenak már komoly múltja van. Idén a megnyitó az Odeon Lyod moziban lesz, a nyitóbeszédet Majtényi László, volt adatvédelmi ombudsman mondja. Beszédet mond még a lengyel Anna Grodzka, aki az egyetlen nyíltan transzszexuális parlamenti képviselő Európában. Fellép Erdős Virág író és Kulka János színművész.
A Budapest Pride része egy filmfesztivál is, ahol 24 olyan filmet mutatnak be, melyek az LMBT-emberek problémáival foglalkoznak. Emellett szerveznek 27 workshopot is a Bálint-házban, melyek többek között az LMBT-emberek gyermekvállalásával, a gyűlölet-bűncselekményekkel, a szexuális identitás felvállalásával foglalkoznak majd. Koncertek, kiállítások és bulik is lesznek. A legnagyobb partit a Dürer Kertben rendezik a felvonulás után a fesztivál zárónapján.
Karsay Dorottya emlékeztetett, hogy a rendőrség először nem adott engedélyt a jövő szombati felvonulásra, de erről a döntésről a bíróság kimondta, hogy jogsértő. Újdonság lesz, hogy a felvonulás előtt a Városligetben egy pikniket tartanak civil szervezetek, többek között romákkal és hajléktalanokkal foglalkozó jogvédők részvételével. A pikniken koncerteket tartanak és beszédeket mondanak. Ezután vonulnak fel lényegében a tavalyi Városliget – Andrássy út –Alkotmány utca útvonalon. A záróbeszédre a Kossuth térnél kerül sor. A szervezők több ezer résztvevőre számítanak.
A biztonságra, kordonokra vonatkozó kérdésre a szóvivők azt felelték, hogy ez a rendőrség dolga. – Tíz éve hatalmas, nyitott bulik voltak a felvonulások, sajnos ez már nem így van. Szerintünk a rendőrség feladata, hogy biztosítsa az eseményt – hangsúlyozta Karsay Dorottya. Hozzátette, hogy ahogy korábban is, most is informálják a résztvevőket, hogy miként jó készülni a felvonulásra. – Ez nem egy provokatív esemény, az egyenlőségről és az elfogadásról szól. Manapság különösen fontos, hogy meg legyen tartva a felvonulás és a fesztivál, ami nem csak az LMBT-kisebbség ügye – közölte. (Egy másik tüntetést is bejelentettek a felvonulás idejére.)
Hanzli Péter elmondta, hogy a ma kezdődő EuroGames (közismertebb nevén melegolimpia) és a Budapest Pride két külön rendezvény, de a szervezők támogatják egymást. – Minket is felháborít, hogy feltették az internetre az EuroGames résztvevőinek képét, nevét. Ebben az ügyben feljelentés is történt – mondta.