Tizenkétmilliárdos fejlesztés a győri kórházban
A Dunántúl Balatontól északra fekvő részén nincs klinika. Ezt a feladatot – az orvosi alapképzés kivételével – a klinikáknak járó finanszírozás negyedéért a győri Petz Aladár kórház látja el. A szívsebészeten és a transzplantáción kívül valamennyi szakterületen fogadnak betegeket, pácienseik 13 százaléka egyéb, szintén súlyponti kórházból érkezik – mondta Varga Gábor főigazgató főorvos. Osztályaik jelentős része korszerűen műszerezett, ám például az onkoradiológián húsz éves sugárágyúval dolgoznak. E miatt az orvosok a betegek egy részének inkább a kemoterápiát javasolják, ami sokkal drágább. A kórház gyógyszerkiadásainak 60 százalékát a rákosok gyógyítására fordítják.
A kórház két telephelyen működik, ami gazdaságtalan és szakmailag sem indokolt. Varga Gábor a korszerű és fenntartható fejlődés egyik kulcselemének nevezte a tömbösítést, az 1895ben épült régi telephely bezárását, új épületrész emelését, ahol például méltó helyet kaphatna az Európa szinten is elismert gasztroenterológia, a sürgősségi osztály és a megújított radiológia.
Szakács Imre, a fenntartó GyőrMosonSopron Megyei Közgyűlés elnöke elmondta: az egészségpólusok infrastruktúrafejlesztésére kiírt uniós pályázaton szeretnék elnyerni a maximum 11,1 milliárd forintot, ez volna csak elegendő – az általuk kiegészített egymilliárd 239 milliós önrésszel – a régi telephely teljes kiváltásra és a műszerek jelentős részének cseréjére. E mellett egyéb pályázatokon is részt vesznek, de ha ez az uniós tender sikertelen vagy csak részben sikeres lesz, akkor öt évre tervezett fejlesztési programjuknak a térségi betegellátásra ható legfontosabb részét nem tudják megvalósítani.
A Dunántúl északi részének kórházaival egyébként már megegyeztek a munkamegosztásról, a párhuzamos fejlesztések elkerüléseiről. A győri kórház a fejlesztés következtében egy modern, a klinikai feladatokat továbbra is vállaló, egyetemi szintű oktatási és tudományos központ lesz – ígérték a kórház és a megye vezetői.