Tíz százalék alatt az MSZP
A Nézőpont Intézet - Heti Válasz számára készített - közvélemény-kutatása alapján a biztos szavazók körében a Fidesz 48 százalékon áll, az MSZP és a Jobbik pedig ugyanolyan arányú támogatást: 9-9 százalékot tudhat magáénak. Felmérésünkben most esett először 10 százalék alá a kormányzó szocialisták támogatottsága a biztos résztvevők táborában. Az MDF 3 százalékon, az SZDSZ és az LMP 2-2 százalékon áll. 14 százalék a bizonytalanok és 12 százalék a nem válaszolók aránya.
A válaszadók közel kétharmada (63 százalék) szeretne előre hozott voksolást a Nézőpont Intézet júniusi közvélemény-kutatása szerint. Az elmúlt hónapokhoz képest még enyhén növekedett is a jövő április előtt új parlamentet választani akarók aránya (ez májusban csak 60 százalékos volt).
Az ismeretlensége miatt „tiszta lappal" induló új kormányfő nem lett népszerűbb elődjénél. A magyarok 52 százaléka elégtelenre vagy elégségesre értékeli eddigi munkáját, jelest csak a megkérdezettek két százaléka adott, iskolai jegyek szerinti átlaga 2,24 lett. Beszédes, hogy a kabinet által „történelmi adócsökkentésként" beharangozott adócsomagról csak a megkérdezettek kilenc százaléka gondolja, hogy csökkenti a közterheket, 47 százalékuk pedig épp az ellenkezőjében hisz.
Kutatásuk alapján a most futó szocialista politikusok közül három személy jöhet szóba miniszterelnök-jelöltként a közvélemény számára: Szili Katalin (23 százalék), Lendvai Ildikó (15 százalék) és Mesterházy Attila (11 százalék) - a szintén esélyesként emlegetett Botka László szegedi polgármester jelezte, hogy nem akar indulni, ezért kihagytuk a rangsorból.
Az intézet szerint figyelemre méltó, hogy a bevallottan MSZP-szavazók körében 27 százalékával Mesterházy a legnépszerűbb (Lendvai 24 százalékot, Szili 20 százalékot kapott). A kinevezése óta sokat szereplő frakcióvezető ráadásul épp az MSZP számára fontos választói csoportokban a legerősebb (budapesti és idős szavazók).
A felmérés szerint egy új választás alaposan átrendezheti a magyar pártrendszert. Csak minden ötödik válaszadó (19 százalék) gondolja úgy, hogy az SZDSZ, és ötből ketten (40 százalék), hogy az MDF tagja lesz a következő Országgyűlésnek is. Ezzel szemben a Jobbik küszöbátlépését a megkérdezettek 72 százaléka valószínűsíti. Ahhoz azonban, hogy a radikális pártnak összejöjjön a várt siker a „miniszterelnök-választáson", ismertebbé kell válnia. Jelenleg a válaszadók 75 százaléka nem vagy rosszul tudja, ki a Jobbik elnöke.
A felmérés 2009. június 16. és 19. között készült, ezer fő megkérdezésével.