Titkosszolgálati szalagok: 'rejtvényfejtéssel' kezdik a feldolgozást
A héten megkezdhette az egykori állambiztonsági nyilvántartásokat tartalmazó mágnesszalagok feldolgozását a Kenedi-bizottság. A még a szocialista kormány által (közvetlenül a választások előtt) kinevezett szakértői testület feladata, hogy megmentse az utókornak a rendszerváltás előtti titkosszolgálatok - elvileg érintetlen - adatbázisait.
A jelenleg a Nemzetbiztonsági Hivatalnál őrzött mágnesszalagokat már korábban átmásolták korszerű adathordozókra, a munka érdemi részét a kinyomtatott nyilvántartások feldolgozása jelenti. A Kenedi-bizottság ugyanis jogosult a (2060-ig titkosított) adatok véleményezésére, tehát arra, hogy javaslatot tegyen bizonyos adatok titkosságának feloldására.
Összesen több tízezer oldalnyi adattömegről van szó, azonban egyelőre Kenedi János tájékoztatása szerint csak egy struktúrálatlan jeltömeget látnak, jelenleg tehát a fő feladat a „rejtvényfejtés", majd a - remélhetőleg már értelmezhető - adatok összevetése a papír alapú nyilvántartásokkal. Kenedi János a munkafolyamatról nem kívánt nyilatkozni lapunknak, csak megerősítette a Népszava tegnapi hírét, miszerint a kormányrendeletben előírt munka első fázisát már elvégezték.
A szalagokon többek között a hálózati személyek, a kémelhárítók, illetve a megfigyeltek (célszemélyek) nyilvántartása szerepel - ha sikerül feldolgozni ezeket, úgy kiderülhet, hogy milyen adatokat semmisítettek meg a rendszerváltáskor, illetve azt követően; a Kenedi-bizottság korábbi jelentése szerint a törvénytelen iratmegssemisítések egészen 1994-ig folytatódtak a titkosszolgálatoknál.