Tiltakoznak a természetvédők a tapasztalatlan vezető ellen
"Alulírott civil szervezetek tiltakoznak a döntés ellen, amely a civil szervezetek és a demokratikus elvek semmibevételét jelenti. Megdöbbentőnek tartják, hogy az érintett civil szervezetektől megtagadják azt a jogot, hogy maguk válasszák a legjobb belátásuk szerint a képviselőiket" - tartalmazza az érintett szervezeteknek az MTI-hez szerdán eljuttatott közleménye.
A kommüniké kitér arra is, hogy a csaknem 600 környezet- és természetvédő civil szervezet képviselőinek részvételével megrendezett tavaszi országos találkozón demokratikus szavazással már megválasztották azt a személyt, akit az NGTT-be kívántak delegálni. Mint írják, a civil alapprogram tanácsának döntése káros az országnak, mivel a választott személy nem a környezetvédelmi civil szférában tevékenykedik, nincs tapasztalata a környezet- és természetvédelmi témákkal és az e területen tevékenykedő civil szervezetekkel kapcsolatban, így képtelen érdekeiket, álláspontjukat képviselni. A döntés az Európai Unió intézményeiben is komoly visszatetszést kelthet a tiltakozó civilek szerint.
A közlemény emlékeztet arra, hogy a zöldszervezetek már korábban jelezték: elhibázott volt annak a törvényi rendelkezésnek az elfogadása, amely szerint a civil alapprogram tanácsának kell döntenie arról, hogy kik képviseljék a civil szervezeteket az NGTT-ben, ugyanis a civil alapprogram tanácsában a politikai élet delegáltjai is helyet foglalnak.
A közlemény tartalmazza azt is, hogy F. Nagy Zsuzsanna, a környezetvédelmi társadalmi szervezetek egyeztető fórumának jelenlegi elnöke szerint a civil szervezetek akkor tudják elfogadni az NGTT összetételét, ha oda demokratikus módon, az érintettek delegálásával kerülnek be a tagok. A közleményt aláíró 71 tiltakozó civil szervezet között van a Greenpeace Magyarország, a Herman Ottó Természetvédő Kör, a Humusz Szövetség, a Levegő Munkacsoport, a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület, a Védegylet és a WWF Magyarország.
Az Országgyűlés idén júliusban fogadta el a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács létrehozásáról szóló törtvényt. Az országos érdekegyeztetés rendszerének átalakításával létrejövő NGTT az Országos Érdekegyeztető Tanácsot, a Gazdasági és Szociális Tanácsot, valamint a Gazdasági Érdekegyeztető fórumot váltja fel. A 2006-ban létrehozott Nemzeti Civil Alapprogram Tanácsának célja, hogy kapcsolatot tartson az állam és az országban működő civil szervezetek között.