Stipistopi a Szigeten: a Hatvannégy Vármegye széttüntetné a nagyszínpadot
A Sziget Fesztivál idejére jelentett be a Hajógyári-sziget nagyrétjére demonstrációt a szélsőséges Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom – adta hírül a Mandiner. Tették mindezt januárban, amikor még javában alkudozott a Szigetet szervező cég a Fővárosi Önkormányzattal, tehát még nem volt bérleti szerződésük a területre. Ez azért lehet lényeges körülmény, mert így a BRFK nem tehetett mást, mint tudomásul vette a benzinár elleni demonstrációt.
Az ügyben a Társaság a Szabadságjogokért állásfoglalást tett közzé, melyben leszögezik: jogászaik álláspontja, hogy a szervezetnek joga van az általa megjelölt helyszínen megtartani a demonstrációt, ám ez nem jelenti azt, hogy annak résztvevői igényt tarthatnak a szigetjegyre.
– A rendőrség feladata mindkét rendezvény megközelítésének és zavartalan lebonyolításának biztosítása és a résztvevők biztonságának garantálása, ám a demonstráció szervezőit együttműködési kötelezettség terheli – írja a TASZ.
A BRFK holnapra ígért választ arra, pontosan milyen időpontra jelentették be a demonstrációt. Lapunk más forrásokból úgy értesült, hogy a fesztivál minden napján délelőtt tíz és este tíz közé jelölték meg annak időpontját, ám ezt eddig senki nem erősítette meg hivatalosan. Ha azonban így van, akkor a demonstráció megrendezési módja nem túl életszerű.
Érdekesség azonban, hogy pont a Sziget előtt rendezik a Magyar Sziget elnevezésű rendezvényt, amelyben a HVIM is érdekelt, azt a honlapjukon is reklámozzák. Az említett benzinár-ellenes demonstrációról azonban a szervezet honlapján semmilyen információt nem találtunk, a szervezet vezetőit pedig ezidáig nem sikerült elérnünk.
Gerendai Károly, a Sziget főszervezője megkeresésünkre azt mondta: nem kívánják senkinek korlátozni a jogait, de jegyet nem fognak adni a demonstrálni vágyóknak. Szerinte ez provokáció, ha viszont bármely hatóság arra kötelezi őket, hogy engedjék be a rendezvényre a demonstrálókat, megteszik.
– Ez esetben viszont valakinek viselnie kell a felelősséget, mind a két rendezvény biztonságáért, mind pedig azért a kárért, amit a Sziget Fesztiválnak okoznak – tette hozzá a szervező. Mint mondta, a Szigetet megtartják, mint az elmúlt 18 évben bármikor, a hatóságok eddig szóban tájékoztatták a kialakult helyzetről, s arról, hogy az ügy megoldására törekednek.
A TASZ szerint a Fővárosi Önkormányzatnak kellett volna körültekintőbben eljárnia az ügyben.
– Amennyiben az önkormányzat úgy kötött bérleti szerződést kulturális rendezvény megtartására, hogy a Sziget Kft-t nem tájékoztatta arról, hogy ott és akkor egy jogszerű tüntetés megtartására kerül sor, akkor azért a felelősség a fesztivál szervezőivel szemben kizárólag az önkormányzatot terheli. Azonban ez a figyelmetlenség nem járhat a gyülekezési szabadság korlátozásával – írták állásfoglalásukban.
Gerendai az ügyhöz hozzátette: nekik nem feladatuk tárgyalni a szervezettel, ám a hatóságoknak azt is mérlegelniük kell: ilyen módszerrel – vagyis hogy egy rendezvény helyszínére hónapokkal korábban demonstrációt jelentenek be, amikor a szervezők még vélhetően nem rendelkeznek bérleti szerződéssel – gyakorlatilag bárki, bármikor, bármilyen rendezvény előkészületeit megzavarhatja, végső soron pedig meg is hiúsíthatja azt.
– Jövőre majd nem tartják meg az állami megemlékezéseket, mert valaki demonstrációt jelent be? – tette fel a kérdést.