Tiltakozás az újabb köztévés manipuláció miatt

Az MTVA Központi Üzemi Tanácsa, az MTI Zrt. Üzemi Tanácsa és a közmédia hét szakszervezete felháborodott és mélyen elítéli, hogy a közszolgálati televízió december 15-i esti híradójában ismét a manipuláció eszközéhez folyamodott "Az MTVA lezárta a Lomnici-ügyet" című tudósításában. Az érdekvédők péntek éjjel adták ki ezt a súlyos állítást tartalmazó közleményt, amelyben számos kérdést fogalmaztak meg a Lomnici-üggyel kapcsolatban.

Az MTVA Központi Üzemi Tanácsa, az MTI Zrt. Üzemi Tanácsa és a közmédia hét szakszervezete felháborodott és mélyen elítéli, hogy a közszolgálati televízió december 15-i esti híradójában ismét a manipuláció eszközéhez folyamodott "Az MTVA lezárta a Lomnici-ügyet" című tudósításában. Ezt a súlyos állítást tartalmazó közleményt péntek éjjel adta ki a közmédia két üzemi tanácsa és hét szakszervezete, a Duna Televízió Üzemi Szakszervezete, a Független Rádiós Szakszervezet, az MTI Sajtószakszervezet, az MTV Gyártásvezetői Szakszervezet, a Rádiós Műszakiak Szakszervezete, a Televíziós Műsorgyártók Érdekvédelmi Szakszervezete, a Televíziósok és Filmkészítők Független Szakszervezete, az MTVA Központi Üzemi Tanácsa és az MTI Zrt. Üzemi Tanácsa.

Az MTV Híradója a Lomnici Zoltán kitakarása miatt kirobbant botrányról, arról, hogy a köztévé és a Duna TV híradóiban december 3-án kitakarták az Emberi Méltóság Tanácsának elnökét, csak december 15-én, csütörtökön számolt be, amikor a botrány miatt kirúgták Élő Gábort, az MTI Hírcentrum vezetőjét, leváltották Papp Dánielt, a médiaszolgáltatási alap hírháttérműsorok főszerkesztőjét (közéleti főszerkesztő marad tovább), figyelmeztették Hegedűs Istvánt, a hírcentrum főszerkesztő-helyettesét. A riport felkonferálásában Gulyás István műsorvezető nem mondta a kirúgott, leváltott, megbüntetett vezetők nevét, csak a beosztásukat.

Az érdekképviseletek közleménye szerint az ominózus „tudósításban azt sugallták, hogy még saját kollégái is elhatárolódnak Nagy Navarro Balázstól és társaitól, illetve az általuk folytatott éhségsztrájktól. Ennek alátámasztására a közmédiában dolgozó sok szakszervezet közül két rádiós szakszervezet közleményét használták, amelyek kritikát fogalmaztak meg, nem említve öt másik szakszervezetet, amelyek viszont szolidaritásukról biztosították az akciót. Kapuvári Gábor, az MTVA Központi Üzemi Tanácsának elnöke által adott nyilatkozatból pedig kiragadtak egy fél mondatot, s ezáltal meghamisították mondandóját. Mindeközben a közmédia valamennyi munkavállalóját képviselő üzemi tanácsok – az MTVA Központi Üzemi Tanácsa, illetve az MTI Zrt. Üzemi Tanácsa – által kiadott közleményből egy fél mondatot sem idéztek. Ezért most újra megismételjük, hogy helyeseljük, de megkésettnek tartjuk az MTI és az MTVA vezetésének személyi döntését, hogy elbocsátotta, illetve leváltotta a hírterület szakmai irányítóit a Lomnici-ügy következményeként. Nagy Navarro Balázs és társai az éhségsztrájk eszközével a sajtószabadság tiszteletben tartásáért és a tisztességes közmédiáért küzdenek, s mi szolidaritásunkról biztosítjuk őket.”

Nagy Navarro Balázs három társával együtt egy hete folytat éhségsztrájkot a köztévé Kunigunda úti székháza előtt, hogy az ügy valamennyi felelősét – Élő Gábort, a hírcentrum vezetőjét, Németh Zsolt és Hegedűs István főszerkesztő-helyetteseket és Papp Dánielt is rúgják ki.

Az érdekképviseletek az újabb eset miatt felszólítják az MTVA és az MTI vezetését, hogy az üzemi tanácsok képviselőinek bevonásával indítson vizsgálatot annak kiderítésére, hogy a Cohn-Bendit-, illetve Lomnici-ügy után miként fordulhatott elő az, hogy a híradó nem a valóságot híven tükröző módon számolt be az eseményekről. Kérjük, hogy az elferdített tudósítást igazítsák helyre, illetve a híradók és krónikák ezentúl objektív módon számoljanak be az éhségsztrájkról és az ahhoz kapcsolódó eseményekről. A közlemény Cohn-Benditet idéző része arra utal, hogy Papp Dániel, a csütörtökön leváltott hír- és hírhéttér-főszerkesztő idén tavasszal meghamisította a Daniel Cohn-Bendit európai parlamenti képviselő magyarországi látogatásáról szóló tudósítást. Úgy állította be, mintha az Orbán Viktort bíráló zöldpárti politikus a kérdések elől elmenekült volna a sajtótájékoztatóról, ezzel szemben Cohn-Bendit válaszolt minden kérdésre.

Az érdekképviseletek hiányolják, hogy nem ismerhették meg a "Lomnici-ügyben" lezajlott vizsgálatok anyagait. Így nem tudhatják, hogy mi is történt pontosan. Milyen szervezeti, működési okok idézték elő, hogy ilyen eset megtörténhessen, és milyen intézkedések szükségesek ahhoz, hogy a jövőben ne ismétlődhessen meg. A híradó említett tudósítása is arra utal, hogy erre egyelőre nincs biztosíték – állítják az érdekképviseletek. Javasolják, hogy az MTVA és az MTI vezetése hozza nyilvánosságra a Lomnici-ügyben lefolytatott vizsgálatok eredményét, adjon tájékoztatást arról, hogy milyen következtetéseket és tanulságokat vont le az ügyből.

A szakszervezetek nyílt levélben fordultak Böröcz Istvánhoz, a médiaszolgáltatási alap vezérigazgatójához. Ebben azt közölték, hogy az elmúlt napok eseményei a közmédia súlyos hitelvesztését eredményezték. Mi, a közmédiában dolgozók érzékeljük ezt a legjobban, személyes hitelünk forog kockán, hallgatóink, nézőink, de barátaink és rokonaink is azt kérdezik: hogyan történhetett, hogy a közmédia ferdítve, hamisan közvetíti az eseményeket. Tudomásul vették azokat a döntéseket, amelyek a Lomnici-ügy kapcsán születtek. Fontosnak tartják, hogy ezek a döntések megszülettek. De számos kérdésre nem tudják még a válaszokat.

A szakszervezetek a következő kérdéseket tették fel a vezérigazgatónak:

1. Valójában – konkrétan és pontosan – mi történt? Ki adott utasítást a híradós anyag manipulálására és milyen indokkal? Tiltakozott-e bárki is a manipuláció miatt? Kitért erre a lefolytatott vizsgálat?

2. Két vezető felelősségét megállapította a vizsgálat, legalábbis erre következtetünk a döntésekből. Vannak-e további felelősök? Milyen intézkedések várhatók a további felelősökkel kapcsolatban?

3. Mi az oka annak, hogy bizalomvesztésre hivatkozva egyik munkaköréből felmentik az egyik felelőst, másik munkakörében azonban ugyanolyan vezetőként tovább folytathatja tevékenységét?

4. Milyen intézkedéseket hozott vagy tervez a vezetés annak érdekében, hogy ezek az esetek ne ismétlődjenek meg? Elegendő-e két ember lecserélése más emberekre ahhoz, hogy a szerkesztőségekben kialakult hangulat, szerkesztői felelősségvállalás megjavuljon?

A Népszabadság információi szerint a Lomnici-ügy eszkalálódása, a két üzemi tanács és a hét szakszervezet közös tiltakozása miatt Böröcz István, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap vezérigazgatója szombat este tárgyal a Központi Üzemi Tanács tagjaival.

MTVA: tárgyszerű és korrekt volt

Az eset kapcsán az MTI által vasárnap ismertetett MTVA-közlemény leszögezi: a tudósítás a közmédia egyes felsővezetőinek felmentéséről tárgyszerű és korrekt volt. Annak kétségbevonását a sajtószabadság megsértésének tartja az MTVA.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.