Tévés sztrájkfelhívás a kormányfőhöz
A miniszterelnöknek írt levél egy részét felolvasták a Magyar Televízió sztrájkbizottságának hétfő délelőtti nagygyűlésén. A testület azt kéri, hogy a közmédia rendszerének átfogó újraszabályozásáig biztosítsák a megfelelő színvonal alapjául szolgáló forrásokat. Mint írták, a közszolgálati médiarendszer újraszabályozása halaszthatatlan, ezt a vonatkozó EU-normatívák is sürgetik, és tudják azt is, hogy munkavállalóik helyzete is csak ennek részeként rendeződhet elfogadható módon.
Emlékeztettek arra, több száz munkahely van veszélyben, mert a jövő évi költségvetésben az Országgyűlés megkurtította az MTV működésének anyagi kereteit. Elfogadhatatlannak tartják, hogy a pótlólagos finanszírozásért cserébe a köztévé vezetése kétszáz munkavállalót bocsásson el. A környező országok sikeresebb közszolgálati televíziói - lakosságarányosan számolva - jóval nagyobb költségvetéssel szolgálják kultúrájukat, demokratikus berendezkedésüket.
Az MTV óbudai székházában tartott nagygyűlésen Lázár András, a sztrájkbizottság vezetője a Mentsük meg a Magyar Televíziót magunknak és a nézőknek! feliratú transzparens alatt azt mondta: a mostanihoz hasonló összefogásra még nem volt példa a köztelevíziónál. Elfogadhatatlannak tartják, hogy a cég éppen az alacsony bérért dolgozó "kisembereket, szakembereket" akarja elküldeni. Minimális céljuknak a reálbérek szinten tartását, valamint annak elérését nevezte, hogy a cafeteria juttatást ne csökkentsék a felére.
Az MTV vezetőitől egyebek mellett azt követelik: a menedzsment készítsen műsortervet, ehhez igazodó létszám- és bérgazdálkodási tervet, továbbá számolják fel a teljesítményekkel alá nem támasztott kirívó bérkülönbségeket. Azt üzenik azoknak a politikusoknak, akik "hozzá akarnak nyúlni" a tévéhez: nem engedik, hogy a Magyar Televíziót felszámolják, és hogy helyette "valami mást" csináljanak.
Surányi András, a Nemzeti Média Kerekasztal ügyvivője szervezete nevében a nagygyűlésen szolidaritását fejezte ki az MTV dolgozóival. Azt hangoztatta: az elmúlt két évtized politikai elitjének közös bűne az, hogy a médiát a politika kiszolgáltatott eszközévé tette. Közölte, a kerekasztal mintegy félszáz szakmai szervezetének képviseletében támogatják a köztévé dolgozóinak törekvéseit, és felszólítják az Országgyűlés pártjait, a kormányt arra: haladéktalanul kezdjék meg a közszolgálati feladatok jogi és gazdasági feltételeinek a kidolgozását a szakma képviselőivel.
A Magyar Televízióban december 3-án alakult sztrájkbizottság, amelynek deklarált célja a munkahelyek, valamint az MTV-nek mint a társadalmi párbeszéd színterének a megóvása. Az MTV előző nap jelentette be, hogy csoportos létszámleépítést hajtanak végre a regionális stúdióhálózat felszámolásával párhuzamosan.
A testület és a menedzsment ez utáni egyeztetése után azonban az MTV vezetése visszalépett a csoportos létszámleépítéstől és a regionális stúdióhálózat felszámolásától. A dolgozók ugyanakkor attól tartanak, hogy a cég vezetése nem adta fel létszámleépítési és bércsökkentési terveit, ezért a mostani nagygyűlésen is jelezték: továbbra is készek a tiltakozás és a sztrájk minden formájára.
Pataki Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke a nagygyűlésen bejelentette: mind a hat nagy érdekképviseleti konföderáció szolidaritást vállal az MTV dolgozóival.