Teljes tisztújítás lesz az SZDSZ vezetőségében
Teljes körű megújulást tart szükségesnek a vasárnapi EP-vereség után az SZDSZ elnöke, aminek ki kell hatnia programjukra, a személyekre és az SZDSZ szervezeti működésére is. Fodor Gábor a liberális párt vezetőségének pénteki ülése után tartott sajtótájékoztatót, kudarcnak értékelve a vasárnapi választás eredményét. Fodor elmondása szerint fenntartja lemondási szándékát, és a lehető legkorábbi időpontra összehívná a párt tisztújító küldöttgyűlését, ahol a pártot irányító ügyvivői testület tagjairól is szavaznak majd. Ahogy fogalmazott: "meg kell újítani az ügyvivői testületet".
Őszig maradhat
A vezetőség ezért azt javasolja a párt szombaton ülésező országos tanácsának, hogy hívja össze a küldöttgyűlést, de hogy mikorra, arra nem tudott válaszolni. A Népszabadság legutóbb szeptemberi tisztújításról írt, és Fodor is elismerte, hogy az ügyvivők többsége emellett foglalt állás, de erről vita volt - ő például július elejét javasolta. Addig ügyvezetőként a jelenlegi stáb vinné tovább a pártot, tehát szeptemberig (merthogy információnk szerint továbbra is ez az időpont a valószínűbb) Fodor és az ügyvivők is maradnak tisztségükben, ügyvezetőként. Amennyiben Fodor már most lemondana, harminc napon belül új elnököt kellene választaniuk a párt alapszabálya szerint.
Horn is lemondott
Az ügyvivői testület meggyőződése, hogy tanulhatunk a nehéz helyzetből, és van erőnk levonni a tanulságokat - hangoztatta a párt leköszönő elnöke, "teljes körű személyi, politikai megújulást" tartva szükségesnek. Fodor Gábor egyúttal bejelentette, hogy Horn Gábor is lemondott a kampányfőnökségről, mert erkölcsileg és politikailag is ezt tartotta természetesnek.
Horn Gábor a hatodik lemondó a sorban: Fodor Gábor vasárnap éjjel ajánlotta fel távozását, szerdán pedig négy ügyvivő: Béki Gabriella, Gulyás József, Léderer András és Csőzik László dobta be a törölközőt).
Válságkezelés kívül-belül
Kérdésre válaszolva Fodor Gábor elmondta, nem volt szó arról, hogy újra indul-e a pártelnökségért, mint ahogy arról sem, hogy a tisztújításig javasolják-e a frakciónak a kormány támogatását. Ugyanakkor azt fontosnak tartotta rögzíteni, hogy továbbra is tartják magukat a Bajnai Gordon miniszterelnökkel kötött megállapodásukhoz, magyarán a kisebbségőbl kormányzó szocialisták számíthatnak a szavazataikra (emlékeztetőül: a parlamentnek hamarosan döntenie kell az adórendszer átalakításáról). Fodor Gábor szavai szerint ahogy eddig is, a válságkezelő intézkedéseket alapvetően támogatják, bár vannak vitáik bizonyos kérdésekben. (A Bajnai-kormány támogatásáról szóló belső vitáról ITT olvashatnak bővebben.)
Frakciócsere: 'nem kell félnetek jó lesz'?
A Népszabadság kérdésére, miszerint a vezetőségben szó volt-e Hell István V. kerületi ügyvivő azon felvetéséről, miszerint a parlamenti SZDSZ-frakció listás képviselőit is le kellene cserélni, illetve döntöttek-e ebben a kérdésben, a pártelnök felemás választ adott. Egyfelől közölte, hogy óvná az SZDSZ-t a pánikreakcióktól: "a vereséget méltósággal kell viselni, és azt sem tartanám bölcs döntésnek, ha mindannyian hátat fordítanának, mondván, nem akarnak részt venni a párt új pályára állításában". Viszont Fodor azt is leszögezte, hogy a választási kudarcot több, mint tíz éves politika végeredményének tartja, nem ő az egyetlen felelős tehát a vereségért. - A magam részéről eszem ágában sincs elbújni a felelősség elől - mondta Fodor Gábor - minden olyan átgondolt javaslatot támogatok, ami a teljes megújulást tűzi ki célul az SZDSZ elé.
Kakukk a madárfészekben
A sajtótájékoztatón azt is megkérdezték Fodortól, mit szól az 1956-os Intézet által a Nagy Imre újratemetésén részt vevő ügynökök listájához (melyen több, a szabad demokraták soraiból beszervezett ügynök is szerepel). A politikus (aki a rendszerváltáskor a Fideszben kezdte politikai karrierjét). Fodor megdöbbenésének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy egy Kakukk fedőnevű szabad demokrata politikus is ott volt a temetésen, és érdeklődve várja, hogy kiderítsék ki volt az. Mint mondta, fogalma sincs róla, hogy ki lehetett besúgó az SZDSZ-ben, de úgy érzi, tartoznak annyival a jelen generációknak, illetve a múlt feltárása iránti igény is azt diktálja, hogy kiderüljön, kikről van szó.
Besúgó az 'ősatyák' között?
Az újabb (körvonalazódó) ügynökbotrány különösen azért kínos az SZDSZ számára, mert - amellett, hogy a lehető legrosszabbkor érte őket a hír - nem az 56-os intézet listája szerint nem akárkiről lehet szó. A "Kakukk" fedőnevű titkos megbízott az 1956-os Intézet kutatása szerint "1989 októberében az SZDSZ vezetőségének tagja volt" - vagyis még az első, a párt 1988-as megalakulásakor felállt, kilenc fős ügyvivői testület tagjáról lehet szó. A csütörtökön publikált adatok szerint "Kakukk" 1989-ben az SZDSZ-el és a Széchenyi Casinóval állt kapcsolatban, illetve a BM III/III-5-ös osztály hálózati személyei közé tartozott. "Június 16-án részt vett a Hősök terei megemlékezésen. Október 23-a előtt az SZDSZ vezetőségének terveiről gyűjtött információkat." Magyarán, az állambiztonság belső elhárításán belül a kulturális élet szereplőire "szakosodott" osztályon dolgozó ügynökről van szó. Azt egyelőre nem tudni, hogy az egyes források szerint 25 fős osztály melyik alosztályára volt beosztva "Kakukk" - az 5/a. alosztályra, amely a kiemelt objektumok védelmét látta el, vagy az 5/b.-re, amely a kulturális vonalakét.