Teljes a belső egység az MSZP szövetségi politikája mögött

Ellenszavazat nélkül, rekordgyorsasággal fogadta el az MSZP országos választmánya az Együtt-PM szövetséggel kötött együttműködési megállapodást, de a jelöltállítási kritériumokat illető dokumentumot is teljes egységben szentesítették a küldöttek. Mindez forrásaink szerint annak (is) az eredménye, hogy Mesterházy Attila pártelnök az MSZP szinte mindegyik érdemi fórumával, így a választmányi bizottságokkal, a Baloldali Önkormányzati Közösséggel, a párttanáccsal, az országos elnökséggel és a frakcióval is véleményeztette a dokumentumokat.

Úgy tudjuk, még a jelenlévőket is némileg meglepte, hogy mind az Együtt-PM szövetségre vonatkozó együttműködés, mind pedig a Demokratikus Koalíció, az MSZDP és a Liberálisok elutasítása mögött teljes egység sorakozott fel a pártparlamentben. 

Mesterházy Attila az MSZP összes fórumának a véleményét kikérte
Mesterházy Attila, MSZP

Botka László választmányi elnök a szombati tanácskozás után azt is bejelentette, hogy az MSZP október 19-én tartja kongresszusát, ahol elfogadják választási programjukat és végleges döntést hoznak az országgyűlési és az európai parlamenti választási listáról. Ezek szerint október közepére az MSZP befejezi a választási felkészülést. Mesterházy Attila pártelnök az ülést követő sajtótájékoztatón azt mondta: a listákra a pártelnökség tesz javaslatot, amelyet a választmány október 12-én véleményez; a kongresszus elé pedig a két testület közös javaslata kerül majd. Az MSZP vezetője hangsúlyozta: jelenleg a szocialista párt az egyetlen politikai erő, amelynek - választási szövetségesével egyeztetett - programja van arra, hogyan lehet segíteni a négymillió szegény ember helyzetén, hogyan lehet megszüntetni a gyermekéhezést, és képviseli a nők, a fiatalok, a nyugdíjasok, a munkavállalók és a kis-, és közepes vállalkozók érdekeit.

A választmány elfogadott egy többoldalas dokumentumot is a jelöltállítási kritériumokról. A Népszabadság birtokában lévő irat szerint az MSZP egységesen kezeli a jövő évben esedékes mindhárom (országgyűlési, európai, önkormányzati) választást, így biztosítható ugyanis a megfelelő szintű felkészülés. A későbbi jelölteket érintő kritériumok között szerepel például, hogy legyenek elkötelezettek a szociáldemokrata értékek iránt, illetve legyenek nyitottak a nemzet kulturális és történelmi hagyományai, a magyar történelem során felhalmozott nemzeti kulturális értékek iránt is.

„Minden jelöltnek elkötelezettnek kell lennie Magyarország demokratikus újjáépítése, a fékek és ellensúlyok rendszere, a jogállami normák, az átláthatóság, a demokratikus rend, a szabad és független sajtó és nyilvánosság mellett” - olvasható többek között a dokumentumban. Szintén szerepel benne, hogy az MSZP jelöltjeinek elhivatottnak kell lenniük a szegénység csökkentése, a kiszolgáltatott társadalmi csoportok védelme, illetve a nők és férfiak közötti egyenlőség biztosítása mellett az euroatlanti integráció, a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése és a tiszta kampányfinanszírozás, valamint a korrupciómentes Magyarország iránt is.

Az MSZP elvárja a jelöltektől, hogy aktív kapcsolatot tartsanak a körzeteik választóival, ismerjék a helyi közélet meghatározó civil vezetőit, véleményvezéreit és közösségeit. A képviselőjelölteknek etikai és vagyonnyilatkozatot kell tenniük, nem lehet a párttal szembeni tartozásuk (például: tagdíjelmaradás), nyilatkozniuk kell a párt értékeinek, erkölcsi normáinak és programjának elfogadásáról, de kötelezettséget kell vállalniuk többek között arra is, hogy képviselői tiszteletdíjuk bruttó tíz százalékát a jelöltő pártszervezet rendelkezésére bocsátják, illetve lemondanak a mandátumukról, ha politikai vagy más ok miatt nem tudják vállalni a frakciótagságot. A jelöltek kiválasztásában a választókerületi teljesítményük nagyban számít majd. Az elfogadott dokumentum szerint az országos lista élére „a szocialista párt politikáját, hitelét és tekintélyét a közvélemény előtt leginkább megjelenítő, közismert politikusok kerülnek”.

A listaállításnál figyelemmel lesznek a párt által megjeleníteni kívánt kiemelt szakpolitikák képviseletére, de figyelembe veszik majd „az MSZP újjászervezésében megújításában és szervezeti megerősítésében végzett következetes munkát és bátor kiállást” is. Az elfogadott elvek szerint az országos listás jelöltek legalább egyötöde 35 éven aluli, illetve legalább egyötöde női jelölt lesz.

Az Európai Parlamenti választás kapcsán a dokumentum leszögezi, hogy az MSZP önálló listaállításra készül és „zárt listát” tárgyal majd a választmány, illetve a kongresszus. A lehetséges jelölteket illetően kitétel, hogy megjelenítsék a párt „folyamatos megújulását és nyitottságát”, és legalább egy szakterületen legyen kiemelten jártas az illető.

„Fontos cél, hogy az ország és a párt szempontjából kulcsfontosságú európai parlamenti bizottságokba tudjunk képviselőket delegálni. A jelölteknek a szakmai tapasztalat mellett jártassággal kell rendelkezniük a közvetlen választói kapcsolattartásban, részt kell vállalniuk az egységes, az országgyűlési választást is magába foglaló, azzal összefüggő magyarországi kampány sikerre vitelében” - olvasható a lapunk birtokában lévő dokumentumban, amely azt a sokatmondó kitételt is tartalmazza, miszerint „a listán biztosítani kell új jelöltek indítását”.

Szanyi Tibor elnökségi tag, az Európai Parlamenti választás kijelölt kampánykoordinátora a Népszabadságnak azt mondta: a most elfogadott jelöltállítási kritériumok megfelelő garanciát adnak arra, hogy a következő EP-listán is az ország és a párt érdekeit szem előtt tartva a legmegfelelőbb személyek kaphassanak majd választói felhatalmazást Magyarország képviseletére. „Az MSZP egy demokratikus párt, a demokratikus belső jelölési folyamat már elindult, legkorábban október elején körvonalazódhat a névsor” - fogalmazott lapunknak Szanyi, aki személyi találgatásokba nem kívánt bocsátkozni.

Az Együtt-PM szövetség közleményben üdvözölte a szocialista választmány döntéseit, mondván: ezzel létrejött a kormányváltásra és az azt követő biztonságos, jó kormányzásra is valódi esélyt nyújtó ellenzéki szövetség. Az Együtt-PM szerint a megállapodás garanciát jelent arra, hogy egyetlen szavazat sem vész el, az ellenzék pedig immár az Orbán-kormány kritikájára és a problémákra adható válaszokra tud koncentrálni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.