Tekintélyes magyar professzor a fogyatékosok jogainak érvényesítését ellenőrző testületben
Könczei Györgyöt, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskolai Karának professzorát a harmadik legmagasabb szavazatszámmal választották be a 12 tagú ellenőrző bizottságba (CRPD) az egyezmény részes államai az ENSZ székhelyén. Könczei György 2009. január 1-jétől két évig lesz tagja a szakértői testületnek, mandátuma egy alkalommal, négy évre meghosszabbítható.
Az egyezményt eddig 136 állam írta alá és 41 ratifikálta; Magyarország a legelsők között. Az egyéni panaszmechanizmust biztosító kiegészítő jegyzőkönyvet 79 állam írta alá és 25 ratifikálta. A genfi székhelyű ellenőrző bizottságba Magyarországon kívül Banglades, Katar, Spanyolország és Szlovénia, továbbá Kína, Jordánia, Ausztrália, Chile, Ecuador és Tunézia delegált szakértőket.
Az ENSZ-nagykövetség tájékoztatása szerint a több mint 650 millió ember sorsát érintő egyezmény kidolgozásában Magyarország mindvégig aktív szerepet játszott, elsősorban Könczei György professzor tevékenységének köszönhetően.
A megállapodás úttörő jellegű a nemzetközi emberi jogi egyezmények sorában; megalkotásában a tagállamok mindvégig szorosan együttműködtek a fogyatékkal élő személyeket képviselő társadalmi szervezetekkel. Az egyezmény - amely figyelembe veszi a különböző társadalmi modellekből adódó eltérő követelményeket - elsőként értelmezi a nemzetközi jog eszközeivel az értelmi- és pszicho-szociális fogyatékkal élő személyek cselekvőképességét és megteremti a személyes autonómia jogi lehetőségét is. Az egyezmény további erénye, hogy a végrehajtását garantáló mechanizmusok más emberi jogi egyezményekhez képest szigorúbbak.
Könczei György kutató, számos könyv és tanulmány szerzője, a fogyatékkal élő személyek ügyének elkötelezett szószólója. A magyar jogi szabályozás hátterét jelentő 1998. évi XXVI. törvény egyik kidolgozója, 2007-től az Európai Szociális Charta elnöke. Szerteágazó tevékenységét 2006-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjével, 2008-ban pedig az MTA Charles Simonyi Kutatói Ösztöndíjával ismerték el.
Könczei György azon néhány szakértő közé tartozott, akik a fogyatékosok jogairól szóló nemzetközi egyezmény májusi hatályba lépése alkalmából megfogalmazhatta üzenetét az ENSZ székházában tartott tanácskozáson. Hangsúlyozta, hogy Magyarország élen kíván járni a végrehajtásban, egyben kimagasló jelentőségűnek nevezte, hogy ez az első olyan nemzetközi egyezmény, amely jelnyelven, Braille-írásos verzióban és az értelmi fogyatékosok számára könnyített változatban is hozzáférhető.