TEK: Nincsenek magyar harcosok Irakban és Szíriában
Az Országgyűlés külügyi és nemzetbiztonsági bizottsága előtt az Iszlám Állam terrorszervezet biztonsági kockázatairól adott tájékoztatást mások mellett Mikola István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős államtitkára, Tasnádi László, a Belügyminisztérium rendészeti államtitkára, Hajdu János, a TEK főigazgatója, valamint a katonai és polgári titkosszolgálatok vezetői.
Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke az ülés után a probléma súlyát érzékeltetve úgy fogalmazott: a legjelentősebb nemzetközi kihívásról van szó az ukrán válság mellett. Ezzel együtt kiemelte: nem vonhatja el a nemzetközi közösség figyelmét az ukrán válságról. Az elkövetkező időszakban nagyon fontos diplomáciai cél, hogy a nemzetközi közösségnek egyszerre sikerüljön erre a két súlyos problémára megoldást találnia - mutatott rá.
Úgy vélte, a legszélesebb nemzetközi összefogásra van szükség az Iszlám Állam ügyében, ehhez "a NATO-csúcstalálkozó megadta az alaphangot". Ugyanakkor a környező országokat is be kell vonni a rendezésbe, hiszen az ő szerepvállalásuk nélkül félő, hogy az Iszlám Állam mint terrorszervezet nem számolható fel - közölte.
Németh Zsolt beszélt arról is, hogy a szervezet pénzügyi forrásai nagyon jelentősek, ezért fontos, hogy elvágják a csoportot e forrásoktól. Azt is kiemelte, hogy nagyon súlyos humanitárius helyzet van kialakulóban, különösen a helyi kisebbségek közösségei - például a keresztények - vannak veszélyben, ezért példamutató, hogy Magyarország 70 ezer eurós gyorssegéllyel segített. Továbbra is oda kell figyelni a vallási és nemzeti kisebbségekre - tette hozzá.
Hangsúlyozta: ennek a válságnak nincs katonai megoldása, csak politikai úton lehet rendezni a helyzetet, politikai megoldást kell találni Irakon és Szírián belül is.
Németh Zsolt azt is közölte, hogy "tudomásunk szerint az iszlám terrorszervezet kötelékében nincs magyar állampolgár", és ez mindenképpen megnyugtató fejlemény.