Tatárszentgyörgy: bepanaszolta a képviselőnő a rendőrséget
"A tatárszentgyörgyi ügy kapcsán már azzal kellett szembesülnöm, hogy a cselekményt kezdetben balesetnek kívánták beállítani, a helybéliektől el sem fogadták az egyértelműen szándékos emberölésre utaló bizonyítékokat, söréteket, a meggyilkolt gyermek véres, átlyuggatott ruházatát" - olvasható a képviselő közleményében.
Bencze József kedden az ATV-ben a romák ellen elkövetett erőszakos cselekményekről azt mondta: "túl erős lenne" sorozatügynek nevezni az ötventagú nyomozócsoport alá összevont 16-17 ügyet. Közlése szerint a profilalkotás és a bizonyítékokról alkotott szakértői vélemény is "abban erősít bennünket, hogy közel járunk az elkövetőkhöz". Ezzel kapcsolatban Mohácsi Viktória megjegyezte: örömmel veszi tudomásul, hogy - csaknem háromnegyed éves késéssel - a rendőrségnél felállt és működik egy külön nyomozócsoport; ugyanakkor sajnálattal állapította meg, hogy más tekintetben nem javult a hatóságok hozzáállása.
Kizárt a rasszista indíték?
A képviselő szerint az elkövetők forró nyomon üldözése helyett a rendőrség számos esetben fontosabbnak tartotta az azonnali sajtónyilatkozatokat, amelyekben sürgősen kizárták a rasszista indítékot, helyette "romák egymás közötti leszámolását, uzsorás hátterű jogvitákat szellőztettek meg".
A szabad demokrata politikus feltételezése szerint ezen "elhamarkodott, szakmailag megalapozatlan" nyilatkozatok hátterében bizonyos rendőri szervek vélt megfelelési igénye áll.
Mohácsi Viktória emlékeztetett arra, hogy 2008 júliusában levélben kereste meg az országos rendőrfőkapitányt, hogy vizsgálják ki a rasszista indítékokat és azt, hogy az egyes ügyek között vannak-e összefüggések. Bencze József válaszlevelében a képviselőt arról tájékoztatta, hogy rasszista motivációra, szervezett bűnelkövetésre utaló információ nincs.
A képviselő a közleményben reményét fejezte ki, hogy az eltelt háromnegyed év történései elegendőek voltak ahhoz, hogy a megfelelő információkat beszerezzék, és a rendőri szervek hozzáállásában a megfelelő fordulat bekövetkezzen. Hozzátette: ha az általa 2008 során megfogalmazott indítékokat a rendőrség kellő alapossággal vizsgálta volna ki, talán elkerülhető lett volna négy roma - köztük az 5 éves gyermek - halála.
Bocsánatkérés egy félreérthető mondatért
Egy másik közleményben a képviselőnő bocsánatot kért a meggyilkolt veszprémi kézilabdázó, Marian Cozma ügyében tett kijelentéséért. Mint írja, egy televízió műsorban félreérthetően fogalmazott. (A közlemény szövege itt olvasható.)