'Budapest szétverőiként fognak emlékezni ránk'
Nem az ambiciózus kerületvezetők győzelme, politikai közösségünk sikerei, hanem az egységes Budapest szétverése jut majd rólunk utódaink eszébe, ha az Országgyűlés elfogadja a Budapestet megyévé minősítő módosító indítványt – figyelmeztetett Tarlós István főpolgármester a Heti Válasz mai Budapest új dimenziói című konferenciáján.
A városvezető úgy vélte, az amerikai egydollárosokon szereplő „E Pluribus Unum” (Egy a sokból) Budapestre különösen igaz. Egységes erő nélkül nincs kiemelkedés. Ezt ismerték fel elődeink 1873-ban. Közös felelősségünk, hogy ezt az egységet fenntartsuk – jelentette ki Tarlós, aki beszédében többször is visszakanyarodott ehhez a gondolathoz. Kifejtette, hogy az álmodozások kora lejárt.
Budapest már 2010-re elérte hitelfelvételi korlátait, új fejlesztéseket csak a korábbiaknál sokkal szigorúbb feltételek mellett indíthatnak. Az új irányt a most készülő városfejlesztési stratégia jelöli majd ki, amelynek megalapozásához részletes helyzetelemzést készítenek. Budapest futó projektjeit három csoportba sorolta a városvezető. Az elsőben az örökölt uniós támogatást élvező beruházások szerepelnek, mint például a Margit híd, a Budapest Szíve, a Városligeti Műjégpálya és a 4-es metró. Utóbbi befejezése veszélybe kerülhet, ha a kormány engedi csődbe jutni a BKV-t.
A másik csoportba az évtizedek óta halogatott, de mostanra szükségszerűvé vált beruházásokat sorolta Tarlós István. Így például a Széll Kálmán tér átrendezését, a Római-part árvízvédelmét, az 1-es és 3-as villamosok meghosszabbítását, illetve a fonódó villamost.
A főpolgármester szerint az utolsó csoport valójában egy újfajta városgazda szerep, amelynek fő célkitűzése a Budapest számára fontos vagyonelemek visszaszerzése. Ennek szellemében a múlt héten írták alá a központi szennyvíztisztító városnak való átadásáról szóló megállapodást.