Tarlós: nincs több ingyenebéd
Sikeres napunk volt tegnap. A közgyűlés ellenzéki támogatással, elsőre elfogadta a főváros idei költségvetési koncepcióját – jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Tarlós István főpolgármester. – Továbbra is egy jól működő várost szeretnénk, amelynek feltételeit azonban most kell megteremteni. S ebbe nem férnek bele olyan illuzórikus beruházások, mint a 4-es metró, amelynek II. szakaszára egyáltalán nincs pénz. Nem is volt.
De sok minden másra sincs. Az előző városvezetés 161, 8 milliárd forintos költségvetési hiányt hagyott örökül, ami csak egy rendkívül szigorú pénzügyi tervvel ellensúlyozható – tette hozzá Atkári János pénzügyi főtanácsadó. – Az előző városvezetés erősen túlbecsülte az iparűzési adó, az illeték és a fővárosi ingatlanértékesítésből származó bevételeket. A szakember számításai szerint a kormány fővárosra nézve negatív és pozitív intézkedései közötti szaldó nem több mínusz 6 milliárd forintnál.
A csődhelyzet elkerülése érdekében a főváros lemond három-négy tucat nem kötelező önkormányzati feladat ellátásáról. Három tétel kivételével pedig minden ágazatban jelentősen csökkentik a kiadásokat.
– Ha be kell dőlnie a BKV-nak, akkor omoljon össze most, ne egy-két év múlva – jelentette ki Tarlós István, aki szerint a közlekedési vállalat katasztrofális pénzügyi helyzetét a főváros egyedül képtelen kezelni. A BKV csak állami segédlettel menthető meg. Budapest ezért azt kérte a kormánytól, hogy vegye át az új holding – a Budapesti Közlekedési Központ – fele tulajdonrészét, szanálja a BKV közel 79 milliárd forintos banki adósságállományát és adjon további 19 milliárdot az idei működési kiadásokra. Válasz még nincs.
Nincs továbblépés Alstom-ügyben sem. A főváros nem folytat tárgyalásokat a francia céggel. A szerződésben rögzítetteket nem teljesítő beszállítótól várják a kezdeményezést. De már fogalmazzák a büntető feljelentéseket a metrókocsi és CET szerződései okán. Így például a garanciaszerződés magyar banktól francia pénzintézethez való átvitele miatt. Így vált ugyanis illetékessé az ügyben a nanterre-i bíróság, amely azután francia államügyészi beavatkozásra megtiltotta a pénz lehívását. A CET esetében nem említett konkrét ügyet.
A kötelező feladatok ellátását is szűkebb keretek közé vonják. A hajléktalanellátást a jövőben két civil szervezet a Máltai Szeretetszolgálattal és a Hajléktalanokért Közalapítvánnyal oldják meg. A többivel szerződést bontanak.
Átvitt értelemben sem lesz ingyen ebéd. A közterületfoglalási díjakat ezentúl mindenkinek kiszámlázzák. Tavaly ugyanis 4,5 milliárdtól esett el a főváros az ingyenes közterületfoglalások okán, az idén viszont mindenkinek fizetnie kell. Különféle kedvezmények azért elképzelhetőek. Így a Sziget Fesztivál akár 1,5 milliárd forintos engedményt kaphat az elfoglalt terület alapján számított 2,5 milliárdos díjból.