Az MSZP ajánlata a demokratikus ellenzéknek
A szocialista párt elnökségének erről szóló döntését Mesterházy Attila pártelnök jelentette be szerdán. Az MSZP azt szorgalmazza, hogy a demokratikus pártok és szervezetek 2013 első négy hónapjában a szakpolitikai javaslataikról tárgyaljanak, majd a programok egyeztetése után szeptemberig közösen készüljenek fel a regisztrációs kampányra. Ez vezethet el ahhoz, hogy 2013 végén az együttműködésben részt vevők közös jelölteket és közös listát állítanak a választásokra – ismertette.
A Szövetség a változásért elnevezésű javaslatcsomagot a szocialisták szerdán az Együtt 2014 választói mozgalom alapítóinak – a Bajnai Gordon vezette Haza és Haladás Egyesületnek, a Milla Egyesületnek és a Magyar Szolidaritás Mozgalomnak –, az LMP-nek, a Demokratikus Koalíciónak, a 4K!-nak, a Magyarországi Szociáldemokrata Pártnak és az Árok Kornél elnökölte Szövetségben, Együtt Magyarországért pártnak küldték meg a sajtótájékoztatóval egy időben. Az országos politikai erőknek eljuttatott felhívást civil szervezeteknek és érdekképviseleteknek is elküldik.
A javaslat januártól csaknem húsz témában kezdeményez szakpolitikai egyeztetéseket a demokratikus ellenzéki oldalon: elsőként a gazdaság- és költségvetési politikáról, valamint a jogállamiságról és a demokráciáról, majd a foglalkoztatás- és az oktatáspolitikáról, a szociálpolitikáról és az esélyegyenlőségről, a vidékfejlesztésről, a közbiztonságról, az önkormányzatokról és az állami szerepvállalásról, a külügyekről és a nemzetpolitikáról, a környezetvédelemről, végül a regionális stratégiákról.
Tárgyalódelegációkat jelöltek ki
A szocialisták elnöksége minden témában 3-4 tagú tárgyalódelegációt jelölt ki. Ezeket többségében az MSZP elnökségi tagjai, parlamenti és önkormányzati képviselői alkotják, de a gazdaságpolitikáról tárgyalók között ott van Kákosy Csaba, a Gyurcsány-kormány gazdasági és közlekedési minisztere is, akit akkor az SZDSZ jelölt a tisztségre.
Mesterházy Attila arról beszélt: a 2014-es parlamenti választás több évtizedre meghatározza az ország jövőjét, a kormányváltás nemzeti érdek, a gazdasági, társadalmi, politikai és demokratikus válságból kivezető összefogásról ezért nem elég beszélni, tettekre van szükség. "Olyan folyamat elindítását kezdeményezzük, amely világos és ütemezett menetrend alapján a programok egyeztetésétől elvezethet egy választási szövetség létrehozásáig" – jelentette ki, hangsúlyozva, hogy céljuk a közös jelölt- és listaállítás, miközben a választási szövetségben részt vevők megőrzik szervezeti önállóságukat és identitásukat.
Hangsúlyozta, hogy mindenekelőtt programalapú együttműködésre van szükség, ez a feltétele a választási együttműködésnek. Ugyanakkor – folytatta – a regisztrációs kampányra való felkészülésbe és a regisztrációs kampányba azok is bekapcsolódhatnak, akik a programegyeztetésben nem vettek részt, a szavazói aktivitás növelése ugyanis minden demokratikus elkötelezettségű szervezet közös érdeke. A szakpolitikai elképzelések összehangolásáról azt mondta: nem önfeladást, elvtelen alkukat, hanem az ország érdekében meghozott józan kompromisszumokat jelent. Nem egyszerűen elitcserére, hanem új politikai megoldásokra, tudatos tervezésre van szükség – jelezte.
Sorsdöntőnek nevezte, hogy a választói névjegyzékbe minél többen iratkozzanak fel. A regisztrációra felkészülés akkor a leghatékonyabb, ha a szervezetek megosztják egymás között a feladatokat – fejtette ki Mesterházy Attila. Hozzátette: elengedhetetlen aktivisták tízezreinek toborzása mind a regisztrációs időszakra, mind a választási kampányra. Véleménye szerint a választók mozgósításához 25-30 ezer aktivista kell, és a választási csalások elkerülésére több mint 20 ezer szavazóköri delegáltat kell felkészíteni.
A jelöltállítással kapcsolatban azt emelte ki az MSZP elnöke, hogy mind a 106 egyéni körzetben a legtöbb szavazó megnyerésére képes jelölteket kell megnevezniük, azonban a töredékszavazatok összegyűjtése érdekében a közös lista is szükséges.
A 4K! szerint a minimumban kellene megállapodni, az Együtt 2014 szerint ez fontos fejlemény
Az Együtt 2014 választói mozgalom fontos fejleménynek tartja, hogy ma már az MSZP is osztja azt, hogy a rezsim lebontásához és az új politikai korszak elindításához összefogásra van szükség. A Haza és Haladás Egyesület, a Milla Egyesület és a Magyar Szolidaritás Mozgalom alkotta együttműködés szerdán reagált így az MTI-nek.
A választói mozgalom azt írta közleményében: az Együtt 2014-et eleve az a felismerés hívta életre, hogy a "kudarcot kudarcra halmozó kormánytól" csak széles választói összefogással lehet megszabadulni. "Összefogásra van szükség a mai kártékony rezsim lebontásához és a normális politika új korszakának elindításához is. Fontos fejlemény, hogy ma már az MSZP is osztja ezt a felismerést. Nyitottak vagyunk minden olyan kezdeményezésre, amely ezt a célt szolgálja, és amelynek alapja egy reális, összehangolt program" – közölték, hozzáfűzve, hogy kidolgozták elvi, erkölcsi alapelveiket, amelyek bármilyen együttműködés kereteit kijelölik. Az Együtt 2014 alapítószervezetei ezen elvek alapján alakítják majd ki álláspontjukat a konkrétumokkal kapcsolatban – tudatta a választói mozgalom.
Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció alelnöke lapunknak elmondta, hogy a DK mindig is az összefogás pártja volt, ők mondták ki először, hogy az Orbán-kormány leváltásához ellenzéki összefogás, ahogy azt is, hogy kétharmados összefogás kell. Hozzátette, hogy ahogy támogatták az Együtt 2014-et, ugyanúgy az MSZP kezdeményezését is támogatják.
Molnár Csaba szerint a szocialisták belátták, hogy egyedül nem képesek leváltani a kormányt, részvételük az összefogásban pedig jelentősen megnöveli a kormányváltás esélyeit. Emlékeztetett, hogy a DK egy éve dolgozik a programján, melyet februárban a kongresszusuk fog elfogadni, így kész szöveggel, felkészülve mehetnek a tárgyalásokra.
Istvánffy András, a 4K! elnöke is szükségesnek tartja a megállapodást az ellenzéki erők között, már csak azért is, mert az Orbán-féle választási rendszer erre kényszerít. Ugyanakkor ennek a megállapodásnak - a párt korábban megfogalmazott álláspontja szerint - alapvetően a köztársaság helyreállítására, új alkotmány és új választási törvény elfogadására kell koncentrálnia. Az ellenzékben nagyon különböző világnézetű erők vannak, már csak ezért sem arra kellene törekedni, hogy teljesen egybegyúrjuk az ellenzéket, inkább abban a minimumban kellene megállapodni, amiben egyébként konszenzus van az ellenzéki oldalon: a köztársaság helyreállításában - nyilatkozta lapunknak a 4K! vezetője.
A 4K! a közelmúltban elutasította az Együtt 2014 mozgalomhoz való csatlakozást – ezzel kapcsolatos felvetésünkre Istvánffy András azt felelte, ennek a programjaik különbözősége miatt nem látták értelmét, a köztársaság helyreállításában viszont mindenkivel együtt akarnak működni, Bajnaiékkal is.
A politológus szerint pozícióharc folyik
Magyar Kornélia politológus szerint az ellenzéki erők közötti pozícióharcról szól Mesterházy Attila kezdeményezése. A Magyar Progresszív Intézet elemzője szerint a szocialisták is az ellenzéki összefogás élére akarnak állni, de ennek egyelőre nem kell különösebb jelentőséget tulajdonítani, hiszen nincs döntéskényszer a választási együttműködést illetően. Fél év múlva már sokkal szorítottabb lesz a helyzet, tette hozzá, amikor majd arról kell dönteni, hogy milyen formában induljanak a 2014-es választásokon, és ki hogyan tudja megőrizni saját arculatát, avagy „kinek a logója lesz a szavazócédulákon”. Az együttműködésük lehet szorosabb, vagy lazább: az MSZP által preferált közös lista, vagy kapcsolt lista, esetleg „koordinált indulás”, amikor önállóan indulnak ugyan, de nem állítanak jelölteket egymás ellenében.
Addig is: az ellenzéki pozícióharc alakulását és az összefogást számos tényező befolyásolja. Az MSZP támogatottsága egyelőre nagyon lassan növekszik, a kiábrándult kormánypárti szavazók nem pártoltak át hozzájuk, mint korábban. Az Együtt 2014 viszont 360 ezer eddig bizonytalan szavazót tudott megszólítani, kérdés, hogy ebből rivalizálás lesz-e. Az összefogás esélyeit illetően az elemző a Demokratikus Koalíció mozgását is meghatározónak tartja. A DK és az LMP ugyanis kioltja egymást, márpedig az MSZP Gyurcsányékkal, Bajnaiékkal és az LMP-vel is összefogna. Bajnaiék viszont óvatosan elutasítóak a DK-val, az LMP pedig egyikükkel sem állna össze. Az ellenzéki oldalon tehát jövő tavaszra tisztulhatnak le az erőviszonyok, azt pedig a támogatottságuk alakulása határozza majd meg, hogy ki is lesz a karmester - nyilatkozta lapunknak Magyar Kornélia.