Sztrájkkészültségben a háziorvosok
Három éven belül törölné működtetési jogát a területi ellátási kötelezettséggel nem rendelkező háziorvosoknak a parxisjogról szóló törvény. Ők azok, akik kijelölt körzethatár nékül dolgoznak az alapellátásban. Jelenleg 350 orvos lát el így betegeket. Főként azokat, akiket a "normál" körzetben dolgozók már nem győznek.
A jogszabály hatályba lépése ellen az érintettek petíciót fogalmaztak Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszternek. Szerintük több százezer ember háziorvosi ellátási és a szabad orvosválasztási jogát veszélyezteti az egészségügyi salátatörvényben elfogadott rendelkezés.
A törvénymódosítással a háziorvosok eddigi működtetési jogát megszüntették, s praxisjogra változtatták. Így azoknak a háziorvosoknak, akik jelenleg praktizálhatnak, de valamilyen okból nem rendelkeznek területi ellátási kötelezettséggel, három éven belül a tartósan betöltetlen körzetekben kell elhelyezkedniük körzeti orvosként, vagy bezárhatják rendelőiket.
Szombaton mintegy százan jöttek el arra a szakmai konferenciára, amelyen egyebek mellett az egészégügyi kormányzat képviselőit szerették volna meggyőzni: ne lehetetlenítsék el őket, inkább módosítsák javukra a törvényt. Több érintett orvos is személyes példáját használta meggyőzésre. Egy-egy körzetben nemritkán az önkormányzat és az orvos közötti feszültség miatt nem juthatnak területi ellátási kötelezettséghez a szakemberek.
"Praxisa ráfizetéses, az önkormányzattal kapcsolatos napi bosszúságok miatt akár már rég menekülőre foghatta volna" – mondta a fórumon dr. Szíjjártó Ferenc, egy Csepel-szigeti falu háziorvosa, csakhogy ebben a községben volt orvos a nagyapja, akinek a rendelőjében ma ő fogadja a betegeket. Több mint ezer kártyája van, míg a falu hivatalos orvosának alig több, mint nyolcszáz. Mégis az ő működtetési joga került veszélybe – fogalmazott keserűen.
Egy orvosnő, dr. Varga Éva szerint az önkormányzatok a háziorvosokat csak olyan rókának nézik, amelyikről néhány bőrt még le lehet húzni.
A fórumon az is kiderült, hogy az érintettek általában azért választották ezt a működési formát, mert nem tudtak 8-10 millió forintért praxist venni lakóhelyük környékén. Ehelyett saját költségen, évek, évtizedek alatt létrehoztak egy tek nélküli rendelőt, amely még így is olcsóbb volt, noha legtöbbjük mai napig törleszti az erre felvett hiteleket.
A fórumon jelen lévő Selmeczi Kamill, a FAAKOSZ Alapellátó Orvosok Szövetségének elnöke a Népszabadságnak azt mondta: a háziorvosok kártyapénzének emelésével kapcsolatos tárgyalások az egészségügyért felelős államtitkársággal a húsvét utáni héten elkezdődnek. Ennek eredményességén múlik, hogy az újabb egy hét múlva soron következő kongresszuson milyen nyomásgyakorló eszközzel bírják rá a kormányt követeléseik teljesítésére. Addig is fenntartják a sztrájkkészültséget.