Szórólapokkal gyorsítaná a szavazást a választási iroda

Rendeletmódosítás mellett kommunikációs és szervezési eszközökkel is próbálja gyorsítani az igazolással szavazást az országgyűlési képviselők választásának második fordulójában az Országos Választási Iroda.

Az OVI - más intézkedések mellett - kezdeményezte a vonatkozó önkormányzati miniszteri rendelet módosítását úgy, hogy az igazolással szavazók adatait nem kézzel vezetnék fel a névjegyzékbe, hanem már ott szerepelnének egy előre kinyomtatott listán. Ezen a szavazatszámláló bizottság jelzéssel látná el, hogy mely választópolgárokat vette névjegyzékbe.

Az OVB szavazás nélkül támogatásáról biztosította az OVI tervezett intézkedéseit. Virág Rudolf az OVI vezetőjeaz MTI-nek csütörtök este azt mondta, a szándékuk az, hogy már pénteken megjelenjen a Magyar Közlönyben a rendeletmódosítás.

Virág Rudolf az OVB ülésén vázolta, milyen kommunikációs, szervezési intézkedésekkel kívánják elejét venni annak, hogy a második fordulóban is hosszú sorok kígyózzanak az igazolással szavazásra kijelölt szavazókörök előtt.

Az OVI valamennyi olyan országgyűlési egyéni választókerületben, ahol második fordulót tartanak, hirdetményeket tesz közzé, és az ott élő választópolgárok postaládájába is értesítőt dobnak a második fordulóról. Ennek az értesítőnek a hátoldalán - valamint a sajtóban - tájékoztatják a választókat arról, hogy 57 egyéni választókerületben lesz második forduló, felsorolják, melyek ezek, és felhívják az igazolással szavazni kívánók figyelmét arra, hogy csak abban az esetben élhetnek a választás jogával, ha az első fordulóban olyan választókerületben szavaztak (igazolással vagy anélkül), ahol nem volt eredményes a választás. Emellett információs telefonszámot is megadnak az értesítőn, ahová a választók kérdéseikkel fordulhatnak.

Az OVI kéri: a választók ellenőrizzék, jogosultak-e szavazni a második fordulóban, hogy ne kelljen feleslegesen sorban állniuk. Az OVI arra kéri az igazolással szavazókat, hogy lehetőleg még a szavazás előtt jelentkezzenek annak a településnek a jegyzőjénél, ahová az igazolásuk szól, és vetessék magukat előzetesen fel a névjegyzékbe. Ez megkönnyíti a szavazatszámláló bizottság munkáját a szavazás napján, hiszen csökkenti a szavazás napján zajló adminisztrációt, a választó nevének, címének "felkörmölését".

Emellett - a gördülékenyebb lebonyolítás érdekében - arra kérik az igazolással szavazókat, hogy lehetőleg minél korábban menjenek el szavazni. Az OVI a napilapokban, valamint a második fordulóban érintett megyék napilapjaiban, valamint a www.valasztas.hu oldalon is közzéteszi felhívását.

Az OVI szervezési intézkedésekkel is gyorsítaná a második fordulóban a szavazást az igazolással szavazásra kijelölt szavazókörökben. Virág Rudolf közölte: a kétharmados választási eljárási törvény "meglehetősen szűkre szabja" a mozgásteret, de a tapasztalatok felmérését követően arra jutottak, néhány OVI-intézkedést kiadhatnak a jegyzőknek a törvény betartása mellett is, valamint ajánlásokat fogalmazhatnak meg a szavazatszámláló bizottságoknak.

A szavazatszámláló bizottságoknak azt ajánlják, hogy "osszák fel" a névjegyzéket a névjegyzéken szereplő, illetve a felvehető választópolgárok között, és eszerint "válasszák szét" a szavazásra várók sorát és gyorsítsák a szavazást. Felhívta a figyelmet: ennek során az szszb-nek végig működőképesnek kell maradnia.

Javasolják azt is, hogy a névjegyzékre felvettek "F"-listáját csak a szavazás zárása után töltsék ki, valamint hogy az igazolással szavazók adatait ne kézzel vezessék fel a névjegyzékbe, hanem már szerepeljenek egy előre kinyomtatott listán, és ezen az szszb jelölné meg, hogy mely választópolgárokat vette névjegyzékbe.

Arra a több helyről is megfogalmazott javaslatra, hogy több urnát, szavazófülkét kellene elhelyezni ezekben a szavazókörökben, kifejtette: a "szűk keresztmetszetet" nem ezek a technikai eszközök jelentették, hanem a jegyzőkönyvvezetőre háruló adminisztráció. Az OVI javasolja, hogy a leggyakorlottabb jegyzőkönyvvezetőket irányítsák ezekbe a szavazókörökbe a jegyzők.

Mint mondta, nem gyorsítja a szavazást, de "elviselhetőbbé teszi" a várakozást, ha vízzel, székekkel látják el a sorban állókat. A szavazatszámláló bizottságok tagjai továbbképzésben részesülnek, ennek akkor lesz jelentősége, ha "megosztják" a sorokat, és javasolják, hogy a mozgóurnás kérések kielégítése érdekében az szszb mellett legyen egy gépkocsi és a nagyobb szociális, egészségügyi intézményekkel előre egyeztessék, mikor megy ki a mozgóurna.

Az OVI azt javasolja, hogy az "előtér" fogalmát, ahol lehetséges, "a falon belül" oldják meg, az aulák, folyosók megnyitása lehetővé teszi a 19 órai zárást is.

Az OVI vezetője hangsúlyozta: "semmilyen intézkedéssel" nem lehet a kétharmados törvényen változtatni, de az első forduló alapján megfogalmazott 10-12 intézkedés "érzékelhetően" gyorsítani fogja a szavazást. Ugyanakkor jelezte: az intézkedések ellenére néhány szavazókörben fenn fog maradni a szavazás a második fordulóban 19 óra után is.

Bordás Vilmos OVB-tag azt kérte, vasárnap déltől a szavazás befejezéséig kapjon a testület is óránként tájékoztatást az érintett szavazatszámláló bizottságoktól. Közölte: meg kell oldani azt is, hogy ha a szavazás este 7 órakor nem tud befejeződni, akkor "konkrét, normális, zárható helyen legyenek a választók", ne fordulhasson elő, hogy az utcán várakoznak. Úgy vélte, az OVB-nek mielőbb állást kellene foglalnia, hogy ha ez megtörténik (azaz zárt helyen lesznek a választók), akkor este 19 órakor elindulhasson a normális tájékoztatás.

Hunyadi Gábor Jobbik-delegált szerint a vázolt intézkedések "szükségesek, de nem elégségesek".

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.