Még mindig nem szakadt az MSZP - majd szombaton
"Másfél órás nyugodt konzultációt folytattunk. Amiben közös volt az álláspont, hogy azt a vitát, ami arról szólt, hogy milyen módon lehet a demokratikus ellenzék legnagyobb pártjának, az MSZP-nek politikai hatókörét növelni, a siker esélyeit javítani és minél több választót vonzani, illetve hogy ehhez milyen a legjobb szervezeti megoldás, ezt a vitát lehetőség szerint a hetekben, még inkább a napokban megpróbáljuk lezárni és pontot teszünk ennek a belső politikai természetű vita végére” – ezzel kezdte tájékoztatóját Gyurcsány Ferenc, miután a Demokratikus Koalíció Platform elnökeként és a Molnár Csabával, Varju Lászlóval kiegészített DKP-delegáció vezetőjeként a párton belüli vitás kérdésekről tárgyalt Mesterházy Attila pártelnökkel és munkatársaival: Harangozó Tamással, illetve Tóbiás Józseffel.
Gyurcsány hozzátette, hogy az alternatívák világosak: vagy közös döntéssel új politikai platformot létrehozva „mindenki beáll a sorba, vagy szétválunk”. A volt kormányfő hangsúlyozta, hogy szerinte most nagyobb esélye utóbbinak van. „A részletvitákon túl a lényegben nincs különbség közöttünk: ez Orbán rendszerének megítélése és az, hogy mi a dolgunk a megbuktatásában. Ha ebben együtt kell működni, nem szabad rombolni az együttműködés alapjait” – fogalmazott.
Hozzátette, hogy a szakításról még nincs döntés, mert a DKP-n belül sem zárultak le a konzultációk. Gyurcsány elmondta, hogy a platform elnöksége inkább szétválás párti, az országos tanács többsége viszont még nem. „Ma este ülésezik az országos tanács, holnap az elnökség. Így vagy úgy, de szombatig még várniuk kell a döntésre” – fogalmazott, ami szinte bizonyosan annyit jelent: a DKP első éves születésnapján, a szombati platformgyűlés bejelentik a szétválást. Gyurcsány hozzátette: ha különválnak, akkor megvan a külön frakció alakításához szükséges tíz főnyi képviselőjük. (Varju László már korábban közölte, hogy Gyurcsány "nagy bejelentésre" készül a DKP szombati születésnepi frakciótalálkozóján.)
A Népszabadság azon kérdésére, hogy az ismert kilenc fő mellett (Gyurcsány, Molnár Csaba, Vitányi Iván, Vadai Ágnes, Ficsor Ádám, Varju László, Baracskai József, Szűcs Erika és Kolber István) a korábban haladékot kérő Oláh Lajos is velük tart-e, az ex-kormányfő nem kívánt érdemben nyilatkozni, mondván ő tudja Oláh döntését, de nincs felhatalmazva arra, hogy azt megossza a nyilvánossággal. Lapunk a frakcióvezetéstől származó információink szerint viszont Oláh tudatta a pártvezetéssel, hogy az őt delegáló helyi szervezetek döntése értelmében inkább egy szövetségi politikát képvisel a jövőben, amit lefordítva annyit jelent: Oláh a tizedik. „Ahhoz hogy névsorolvasást tarthassak, előbb meg kell szülessen a szétválásról szóló döntés” – tette hozzá Gyurcsány.
Arról viszont, hogy pontosan milyen pártot építenének, milyen szövetségben politizálnának és 2014-ben saját jelölteket állítva indulnak-e majd a választáson, nem kívánt válaszolni, mondván erről még nincs döntés. Gyurcsány arról sem beszélt, hogy személyesen a szakadás vagy a maradás mellett érvel-e a belső tanácskozásokon. Az viszont mindenképpen beszédes, amikor úgy fogalmazott: az országos tanácsban „még nincs többségünk”. Vagyis, Gyurcsány bizonyosan a szakadás mellett foglal állást. A volt kormányfő azt egyértelművé tette, hogy „egyetlen gombostűt” sem kívánnak elvinni a válás után és a pártkasszaként is működő Táncsics Alapítvány éléről is másnap le fog mondani, mivel „lehetetlen erkölcsi szituációnak” tartaná, ha más párt vezetőjeként maradna a kuratórium élén. Formailag egyébként ezt megtehetné, mert a mandátuma még nem járt le.
A Népszabadság azon kérdésére, miként értékeli, hogy az ügyészség terrorizmus gyanújával elrendelte a nyomozást ellene, Gyurcsány úgy válaszolt: „Nem értem miért félnek tőlem ennyire, lassan már árral és apállyal, holdtöltével és napkeltével is engem hoznak hírbe. Jó munkát kívánok az ügyészségnek, én is tenni fogom a dolgomat. Érdemes még elgondolkodni ennél szellemesebb ötleteken is, igaz, ehhez kellett már intellektuális teljesítmény. Lelki nyugalommal és küzdőerővel várom a megmérettetéseket. Az sem kizárt, hogy még élvezni is fogom” – nyilatkozta lapunk kérdésére a volt kormányfő.