Szoborügy: Kövér László legkedvesebb költője József Attila
Az egyik legnagyobb írószervezet, a Szépírók Társasága az Élet és Irodalom, valamint a Népszabadság pénteken megjelent számában tette közzé tiltakozását amiatt, hogy a Parlament előtti Kossuth tér 1944 előtti képzőművészeti arculatának visszaállításáról döntő országgyűlési határozat alapján József Attila szobra is máshová kerül.
"Egy köztéri szobor elmozdítása nem egyszerű városrendezési aktus. Úgy véljük, József Attila Kossuth téri szobrának áthelyezése abban az értelemben is visszaállítaná az 1944 előtti képet, hogy utólag azoknak adna igazat, akik nem ismerték el költészetét" - szerepel a Szépírók Társasága tiltakozásában. Mint írták, József Attila a háborút követő nemzedékek egész sorának eszmélkedését döntő mértékben határozta meg, és az országhatárokon túl ma is ő a legismertebb 20. századi magyar költő.
"Az ügyből néhány baloldali politikus és Önök csinálnak politikai cirkuszt, ezt nagyon sajnálom. A mostani politikai nyilatkozatukhoz hasonló aktivitást vártam volna akkor is Önöktől, amikor még írószövetségi titkárként a szlovák nyelvtörvény elleni tiltakozáshoz kértem a csatlakozásukat. Akkor ezt megtagadták, többek között azzal az indokkal, hogy Önök nem politizálnak. Tudom, erre azt válaszolná, hogy a József Attila-szobor ügyében történő megszólalásuk nem politizálás. Akkor ugyan micsoda?" - reagált L. Simon László író, fideszes parlamenti képviselő, a kulturális bizottság elnöke Csaplár Vilmosnak, a Szépírók Társasága elnökének címezve mondanivalóját.
A kormánypárti politikus nem érti, hogy az írószervezet tagjai a Gyurcsány-kormány idején "gyalázatos hallgatásukkal miért asszisztáltak az ország szimbolikus főterének kordonokkal történő lezárásához, a magyar embereknek a térről való kitiltásához". L. Simon László egyetért azzal, hogy az Országház körül nem csak politikusok szobra állhat. Kitért arra, hogy a következő évtizedekben biztosan sokat fog még alakulni a tér és a belváros képe, arculata, most viszont el kell végezni azt a rehabilitációs munkát, "amivel adósai vagyunk a magyar társadalom egy részének".
"A szobor pár száz méterrel vagy pár kilométerrel arrébb is jó helyen lehet, most kevesen látják, nincs is a Duna-parton. Van olyan frekventált belvárosi Duna-szakasz, akár a korzó, ahol a jelenleginél sokkal méltóbb helye lenne" - vélekedett a képviselő, aki megjegyezte azt is, hogy a Fidesz-frakcióban senkinek sincs baja József Attilával vagy a szobrával. "Sőt, nagyon szeretjük, például Kövér László legkedvesebb költője éppen József Attila".