Szívatják a belvizet
A hideg miatt a belvíz lefagyott, ami az elvezetést nehezíti, de a várható károkon nem segít - tudatta lapunkkal Fehér Ferenc, a Vízgazdálkodási Társulatok Országos Szövetségének ügyvezető elnöke. A mezőgazdasági károk részben a már elvetett növények kipusztulásából adódnak, részben abból, hogy a teljesen átázott talajon késő tavaszig lehetetlen lesz bármilyen mezőgazdasági munka.
Változatlanul rossz a helyzet a Balaton déli partján, ahol a tó magas vízállása mellett a dombvidéki vízgyűjtőről érkező lefolyás is gondot okoz. A legnagyobb problémák azonban a Tisza-völgyben vannak. Szinte valamennyi Tisza melletti területet fel lehet sorolni a Bodrogköztől és Felső-Szabolcstól kezdve, Dél-Borsodon, a Nagykunságon és a Jászságon át egész a Tiszazugig, a Tisza-Maros szögéig és Szegedig. Különösen súlyos a helyzet a román határ térségében, Biharban, és Békés megyében.
Karácsonykor húsz vízitársulat 155 szivattyútelepet üzemeltetett, amelyek segítségével naponta hatmillió köbméter vizet emeltek át a befogadókba. Több mint 230 vízitársulati dolgozó végzett védelmi munkát ezekben a napokban és jelentős gépi kapacitás is segítette a munkájukat.
Jelentősen nő a helyi vízkár veszélyeztetettség. Ez elsősorban a településeket érintő belvízi elöntés. Bár a belterületeken a védekezés megszervezése az önkormányzatok feladata, de a vízitársulatok részben a befogadók biztosításával (ami nagyon fontos problémája az önkormányzatoknak: hova szivattyúzzunk?), részben közvetlen védelmi beavatkozásokkal is segítenek.
Fehér Ferenc szerint az ünnepek, az év elmúltával a belvízhelyzet nem javul, így várható, hogy a következő hetekben további 20-30 vízitársulat kapcsolódik be újra a közvetlen védelmi munkába.