Szikinger: a rendőrségnek nincs oka fellépni az LMP-sek ellen
Lehetséges, hogy az LMP-s politikusok a tiltakozásnak formálisan jogsértő módját választották, hiszen akciójukkal kétségkívül megnehezíthetik a parlamenti képviselők számára munkahelyük megközelítését. Az viszont a véleménynyilvánítás szabadságának körébe tartozik, ha képviselőtársaik – és közvélemény – figyelmét ilyen sajátos akcióval próbálják meg felhívni a jogalkotás vélelmezett anomáliáira – kommentálta az eseményeket Szikinger István alkotmányjogász.
Az bizonyos – szögezte le –, hogy a Parlament teljes elzárása törvénysértő lenne, és abban az esetben a rendőröknek mindenképpen intézkedniük kellene, mert a képviselők maguk sem lehetetleníthetik el a népképviseleti szerv működését. Ha azonban csak megnehezítik a bejutást, Szikinger szerint az önmagában nem jogosíthatja fel a hatóságok az erőszakos fellépésre.
A rendőröknek egy ilyen szituációban Szikinger szerint mindenképpen mérlegelnie kellene. Amennyiben nyilvánvaló, hogy az LMP-s politikusok csak a véleményüket szeretnék kifejezésre juttatni, el kell állni az intézkedéstől.
Az alkotmányjogász ugyanakkor megjegyezte: az akciót napokkal korábban meghirdették, ezért nem is kellene rögtönözni. A rendőrségnek lett volna ugyanis ideje, hogy előre felkészüljön, és csak akkor avatkozzék közbe, ha a képviselők bejutását teljesen megakadályozzák.
Szikinger az eddigi ismeretei szerint úgy véli, ha ez az ügy a strasbourgi emberi jogi bíróság elé kerülne, azok a politikusok, akikkel szemben intézkedtek, jó eséllyel nyernének.