Kína összehozta a Fideszt és a baloldalt

Szijjártó Péter fideszes államtitkár a Gyurcsány-párti Oláh Lajossal közösen adta át a Kínai-Magyar Barátságért Díjat a Parlamentben. Az egyik díjazott a szocialista Ujhelyi István jószolgálati alapítványa volt.

Politikailag pikáns jelenetnek voltak tanúi az Országgyűlés gobelin-termében összegyűlt hallgatóság tagjai hétfő délelőtt. Először adták át ugyanis a „Kínai-Magyar Barátságért Díjat”, az ünnepséget pedig átadóként Szijjártó Péter, fideszes külügyi és külgazdasági államtitkár mellett a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció pártjának egyik országgyűlési képviselője, Oláh Lajos vezette; utóbbi a Nagy Fal Magyar-Kínai Barátság Egyesület elnökeként volt jelen.

A számos politikai és közéleti szereplő részvételével megtartott eseményen az elismerést elsőként Jason Ding, a Wanhua-BorsodChem elnök-vezérigazgatója vehette át, aki – a Miniszterelnökség méltatása szerint - tevékenységével nagyban hozzájárult a magyar-kínai kétoldalú kapcsolatok elmélyítéséhez; de a gazdasági kapcsolatok fejlesztése terén elért kiemelkedő eredményeken túl, támogatásával rendkívül sokat tett a kétoldalú kulturális és tudományos kapcsolatok bővítése érdekében is.

Másodikként Hudec Lászlónak, a huszadik századi építészet egyik legjelentősebb magyar alkotójának ítélték oda (posztumusz) az elismerést, amelyet Jánossy Eszter, az építész unokahúga vett át. Hudec László neve többek között a kínai nagyváros, Sanghaj építészeti alapjainak megteremtésével, arculatának modernizálódásával forrt egybe.

A neves elismerést harmadikként az Új Világhíd Alapítvány kuratóriumi tagja, Madaras Péter és a már említett Nagy Fal Egyesület egyik alapítója, Dr. Jü Fu-Nien vehette át a parlamenti ünnepségen. Utóbbinak az adott különleges politikai ízt, hogy (míg a Nagy Fal Egyesületet egy DK-s politikus vezeti), az Új Világhíd Alapítvány létrehozója és vezetője a szocialista képviselő Ujhelyi István. És, bár formálisan nem az ellenzéki politikus vette át az elismerést, az valójában neki (is) szólt, hiszen a Miniszterelnökség méltatása szerint a két alapítvány többek között azzal érdemelte ki az elismerést, hogy idén nyáron ötven szecsuáni gyermeket láttak vendégül Magyarországon, hogy ezzel segítsék némileg elfelejteni a kínai tartományban történt tragikus földrengés borzalmait. Ez utóbbi programot és felajánlást pedig Ujhelyi István tette egyik korábbi kínai tárgyalássorozata kapcsán.

Szijjártó Péter államtitkár méltató beszédében ki is emelte, hogy Kína az egyik legbefolyásosabb gazdasági szereplő a világon, az ázsiai országgal ápolt kapcsolatok fontosságában pedig a magyar kormánypártok és ellenzékiek jól láthatóan egyetértenek. Szijjártó szerint legyen bármelyik politikai erő kormányon, a kínai kapcsolatok kiemelkedő szerepe állandó marad. Az ünnepség végén a díjat átadó politikusok és a díjat átvevők egy közös fényképen bizonyították: Kína barátsága tényleg összehozta a Fideszt és baloldalt.

Ujhelyi és Szijjártó megtalálta a közös nyelvet: a kínait
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.