Nem nyugszik, Szijjártó hétvégén is akcióban van

A miniszterelnöki szóvivő ma nem csak politikai, hanem jogi akcióba is lendül. Ma ülésezik államadósság-növekedés okait vizsgáló parlamenti albizottság, ahol Szijjártó Péter továbbra is a volt kormányfők és pénzügyminiszterek felelősségrevonásán munkálkodik.

Az előrejelzések szerint - bár egy időpontváltozás már történt - ma délután három órakor a Parlament épületében összeül az államadósság-növekedés okait vizsgáló parlamenti albizottság, amely – Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő, bizottsági alelnök korábbi közlése szerint - azt is vizsgálni fogja, hogy miként lehetne felelősségre vonni az államadósság elszaladásáér Medgyessy Pétert, Gyurcsány Ferencet, Bajnai Gordont, tehát az elmúlt nyolc élv kormányfőit, valamint a pénzügyminisztereiket.
Szijjártó Péter ugyanakkor korábban azt is közölte, hogy az albizottság utolsó, vagyis mai ülésén javasolni fogja, hogy kérjék meg az alkotmányügyi bizottságot: tekintse át, hogy a felelősségre vonásra milyen jogi lehetőségek állnak rendelkezésre. Ha pedig ilyenek nincsenek, vizsgálják meg,'hogyan teremthetők meg azok az eszközök, amelyek a politikai felelősséget a jog nyelvére is lefordítják'.
'Ma bizonyosan nincs olyan büntetőjogi tényállás, amelynek alapján a költségvetési hiány vagy az államadósság 'elszállása' miatt bárkit bíróság elé lehetne állítani, ezért a Szijjártó által kilátásba helyezett felelősségre vonásra egyetlen lehetőség kínálkozik: visszamenőlegesen alkalmazható büntetőjogi tényállásokat kell alkotni', nyilatkozta erről korábban a NOL-nak Lövétei István alkotmányjogász. Ez azonban, tette hozzá, nemcsak a ma hatályos alkotmánnyal ellentétes, de az új alaptörvénnyel és a tavaly elfogadott jogalkotási törvénynyel is.
Hack Péter büntetőjogász, volt szabaddemokrata politikus pedig így vélekedett: az európai jogállamokban a visszaható hatályú büntetés tilalma olyan generális alapelv, amit nem lehet áthágni, tehát nem lehet utólag büntetni olyan magatartást, amely az elkövetés idején nem volt bűncselekmény. Annak viszont szerinte semmi akadálya nem lenne, hogy mindazokat megbüntessék, akik korábbi pozíciójukat magánvagyonuk gyarapítására használták fel. Az, jelentette ki, hogy valamilyen dolgot rossznak tartunk – és az államadósság növekedése kétségkívül ilyen –, még nem feltétlenül bűncselekmény. Az pedig különösen elfogadhatatlan, ha ugyanez a dolog egyszer büntetendő, egyszer meg nem – tette hozzá –, hiszen az adósság az első Orbán-kormány idején is nőtt, ötszázmilliárddal. A jog pedig alkalmatlan arra, hogy egyes személyeket kiemeljenek, mert ez veszélyes precedenst teremtene – figyelmeztet Hack Péter. 

Az MSZP szerint, ha valakit büntetőjogi felelősségre kellene vonni, akkor az a mostani kormányfő, aki tudatosan rombolja le az elmúlt 20 év vívmányait, úgy, hogy közben súlyos terheket ró a legkiszolgáltatottabbakra. A Jobbik támogatja a jogi felelősségre vonást, az LMP ugyanakkor politikai és jogi nonszensznek tartja, hogy Szijjártó Péter börtönnel fenyegetett meg korábbi kormányfőket. Az ellenzéki párt hangsúlyozza: demokráciákban csak a választók ítélkezhetnek a politikusok fölött, ha azok nem követtek el köztörvényes bűncselekményeket.

Szijjártó Péter sajtótájékoztatója
Szijjártó Péter sajtótájékoztatója
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.