Szétosztják az MDF-es posztokat

Egymás között osztják szét a parlamenti frakciók a megszűnt MDF-képviselőcsoport bizottsági helyeit.

Szili Katalin szerint megállapodás körvonalazódik a parlamenti frakciók között a volt MDF-es parlamenti posztok elosztása tekintetében. Az Országgyűlés elnöke - miután egyeztetett a frakcióvezetőkkel - csütörtökön elmondta: az elképzelés az, hogy a Fidesz és a KDNP egy bizottsági elnöki és két bizottsági alelnöki posztot kapna meg, az MSZP-nek pedig egy bizottsági alelnöki tisztség és két országgyűlési jegyzői hely jutna. Hozzátette, a frakciók hétfőn adnak választ arra, hogy elfogadhatónak tartják-e ezt a javaslatot.

Szili Katalin az MDF-frakció megszűnése után kezdett egyeztetést a többi négy parlamenti párt képviselőcsoportjával az MDF által betöltött parlamenti tisztségekről, mivel azok a frakció megszűnésével felszabadultak. Az újraelosztáshoz meg kell egyeznie a négy képviselőcsoportnak, ugyanis csak így lehet módosítani a 2006-ban, az Országgyűlés megalakulásakor megkötött politikai megállapodást.

Az Országgyűlésnek jelenleg 18 állandó bizottsága van, amelyből nyolcnak van MSZP-s elnöke: az alkotmányügyi, a gazdasági, a szociális, az egészségügyi, az önkormányzati, az oktatási, a foglalkoztatási és a mentelmi testületeknek.
A többi parlamenti bizottság ellenzéki vezetésű, kivéve a környezetvédelmi, amelynek jelenleg nincs elnöke, mivel Katona Kálmán bizottsági tisztsége az MDF frakció megszűnésével elveszett. A maradék 9 bizottság közül kettőnek SZDSZ-es, egynek KDNP-s, hatnak pedig fideszes elnöke van.

Herényi Károly, a Magyar Demokrata Fórum volt frakcióvezetője szerdán jelentette be, hogy az MDF lemondott a frakciójának újjáalakításáról, miután három korábbi képviselője, Hock Zoltán, Katona Kálmán és Pettkó András nem akart ahhoz csatlakozni. Jelezte, hogy mivel ezek a képviselők nem kívántak csatlakozni a Csáky András kilépésével megszűnt parlamenti frakcióhoz, a párt alapszabálya alapján törölték őket az MDF soraiból.

A frakció története

2006. nyarán, a választások után az MDF-frakció 11 képviselővel alakult meg.

2008. szeptemberében, az UD Zrt. lehallgatási botrányának kirobbanásakor kizárták a képviselőcsoportból Almássy Kornélt.

2008. október 10-én a Tisztelet Társasága által delegált Vas János bejelentette, hogy átül a függetlenek közé. Ezzel a frakció létszáma a házszabályban meghatározott 10 fő alá csökkent.

2008 október 13-án Lengyel Zoltán korábbi fideszes, majd független képviselő csatlakozásával a frakció létszáma ismét tízre nőtt.

2009. február 1-jén lemondott képviselői mandátumáról Boross Péter, volt miniszterelnök.

2009. március 2-án Dragon Pál foglalta el Boross helyét.

2009. március 8-án Csáky András bejelentette, hogy kilép az MDF-ből, mert nem értett egyet azzal, hogy Bokros Lajos legyen a párt listavezetője az EP-választásokon, március 16-án távozott a parlamenti frakcióból is. Ezzel március 19-én az MDF önálló képviselőcsoportja megszűnt, s a frakciótagok átültek a függetlenek közé.

Az önálló MDF-frakciót többszöri próbálkozás után azóta sem sikerült újból létrehozni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.