Szerződésbontással zárulhat a közétkeztetési botrány
A Pest megyei önkormányzat szándéka, hogy a szerződés felmondása után saját szervezésben oldja meg a közétkeztetést; ezen kívül vállalja azoknak a továbbfoglalkoztatását, akik jelenleg a HunGast Kft. alkalmazásában álló, az önkormányzat intézményeiben, a szolgáltató által üzemeltetett főző- és tálalókonyhákon, valamint étkezőkben dolgoznak – áll az önkormányzat lapunkhoz eljuttatott közleményében.
Eszerint március 21-én az érintett szociális és közoktatási intézmények (összesen 34) döntő többségében megoldott az étkeztetés, illetve a meleg étkeztetés. A dabasi Táncsics Mihály Gimnáziumban viszont nem adottak a feltételek ahhoz, hogy a jelenlegi körülmények között megszervezzék az ellátását, kivéve a rászorulók ellátását hideg élelemmel. Szentendrén március 23-tól, azaz szerdától biztosított a meleg étkeztetés.
A helyzet rendezéséig az intézmények egyhetes időtartamokra kötnek szerződést az étkeztetésre. Teljes körű, megfelelő minőségű, a megszokott módon lebonyolított étkeztetésre azokban az intézményekben van lehetőség, ahol a tálalás, a mosogatás és az étkező rendelkezésre áll; így a HunGast Kft. vállalta, hogy a 12 szociális és a hat, 24 órás bentlakást biztosító közoktatási intézményben a szerződés felbontásáról szóló megállapodásig saját személyzetével elvégzi ezeket a feladatokat.
Az önkormányzat szeretné, hogy a konyhák és az étkezők megnyitása teljes körű legyen, s az iskolák élete visszatérjen a normális kerékvágásba. A szerződés kölcsönös megegyezésen alapuló megszüntetése, és különösen a tárgyalások és az átadás-átvétel zökkenőmentes lebonyolításának tétje éppen az, hogy az intézményekben található helyiségek - melyeket jelenleg a HunGast Kft üzemeltet, és amelyekkel kapcsolatban a szolgáltatót birtokvédelem illeti meg - mihamarabb, remélhetőleg még a végleges megállapodás előtt visszakerüljenek az intézmények használatába.
A HunGast Kft. legutóbbi közleménye szerint mára már több mint 800 millió forintos tartozást halmozott fel az önkormányzat, igaz, az első hírek még arról szóltak, hogy "csak" 154 milliót nem fizettek ki.
A Pest megyei önkormányzat a Hírszerzőnek mindezzel kapcsolatban azt is elmondta, összesen 470 plusz 154 milliós tartozást halmozott fel az önkormányzat, de mivel „még februárban is szolgáltatott a HunGast, valószínűleg ezt is hozzászámolták”. „Bár, nem egészen értem, miért vonták össze ezeket az összegeket, hiszen a Rókus Kórház egykori, ma üresen álló épületére, a Tárogató út 84-90. szám alatt lévő ingatlanra 470 millió forint értékben jelzálogjogot ajánlottunk fel. Ha ezt az összeget nem fizeti ki az önkormányzat augusztus végéig, övék a jog, tehát biztosítva vannak” - magyarázta a megyei sajtófőnök. Az ingatlan piaci értéke egyébként 900 millió és egymilliárd forint közé tehető.