Szeptemberben jöhet az önkormányzati sztrájk?
Így csak annyit sikerült megtudnunk, hogy az akcióra várhatóan valamikor szeptemberben kerülhet sor, és az időpontot az érintettek széles körének bevonásával kívánják meghatározni. A cél pedig az, hogy – a járási kormányhivatalokban dolgozókhoz hasonlóan – a helyhatóságoknál is emeljék harminc százalékkal a közszolgák bérét. Ebben a körben hosszú idő óta nem nőttek az illetmények, s vannak olyan alkalmazottak, akik 25-30 évnyi munkaviszony után is csak nem egészen százezer forintot visznek haza havonta.
A köztisztviselők körében a sztrájkjog csak korlátozottan gyakorolható. Munkabeszüntetést kizárólag szakszervezet hirdethet, és csak ott állhatnak le a dolgozók, ahol a foglalkoztatottak több mint fele ehhez a hozzájárulását adja. Ezért a korábbi figyelmeztető sztrájkot is csak valamivel több mint száz önkormányzati hivatalban tartották meg, és a részvételi arány nem sokkal haladta meg a tíz százalékot.
Borosné ezért mindenkit arra ösztönös, hogy mindenütt alakítsanak szakszervezetet – összességében több mint kétezer polgármesteri hivatal működik –, ahol azt még nem hozták létre. Az érdekképviselet alapszabálya szerint munkahelyenként elegendő, ha három fő kinyilvánítja ezt a szándékát, s akkor már csatlakozhatnak majd az érdekképviselet sztrájkfelhívásához.
A kormány egyébként azzal érvelt, hogy az önkormányzati dolgozóknak nem a kabinet a munkáltatójuk. A sztrájk után a Miniszterelnökséget vezető miniszter azonban azt mondta, hogy háromoldalú viszonyról van szó, amelyben a munkavállalók, az önkormányzat és az állam is szerepelnek. Akkor azt hangoztatta, hogy az igény jogos, és az állam kész segítséget nyújtania a helyzet rendezésében. Érdemi tárgyalások viszont erről a kérdésről azóta sem folytak.