Személyi jövedelemadó-mentességet kaphatnak a rezidensek
Nagy Kálmán, kereszténydemokrata országgyűlési képviselő hétfői, MTI-hez eljuttatott közleményében kifejtette: ha a rezidens vállalja a feltételeket, a mentesség öt éve után az ezt követő 5 évben fokozatosan csökkenne, majd megszűnne a számára járó adókedvezmény. A kedvezmény az első 5 esztendőben éveként várhatóan 3 milliárd forintos költségvetési ráfordítást jelentene.
Ez azonban látszólag költség, mert valójában a mindennapi megélhetésre fordított összeg révén a nemzetgazdaságba visszaáramló pénzről van szó - emelte ki a szakpolitikus. Hozzátette: a Magyar Rezidens Szövetség információi alapján Magyarországon az orvosként végzettek 40 százaléka nem létesített rezidensi munkaviszonyt, ami a következő években akár a 70-80 százalékot is elérheti.
Kiemelte: ma már egyértelműen látszik, hogy az itthon végzett orvosok mintegy fele vagy a pályájukat, vagy hazájukat kényszerülnek elhagyni. Ebből egyenesen következik, hogy Magyarország rövidesen Európa egyik orvos utánpótlási bázisa lehet.
Nagy Kálmán kitért arra is, hogy az egészségügyben dolgozók egyetemi képzése az egész világon a legdrágább tanulmányok közé tartozik. Az alapképzés 6 évig tart, ezt követően 5-7 év telik el a szakképesítések megszerzéséig. Így akár 13 évig egy szakorvosjelölt gyakorlatilag képtelen a mai kereseti viszonyok között, 120 ezer-130 ezer forintnál többet keresni.
A jelenlegi tendenciák alapján az elvándorlás következtében 10 éven belül tömegesen fordulnak majd elő betöltetlen orvosi állások, akik pedig kitartanak hivatásuk mellett, valószínűleg képtelenek lesznek legális jövedelemből fenntartani magukat.
Amennyiben az Országgyűlés támogatja elképzelésüket, a magyar társadalom európai viszonylatban jelentős tekintélyre tehet majd szert. "Erkölcsös, humánus törvény születhet, melyre ráépülhet a valódi teljes paraszolvencia-mentesség" - hangsúlyozta a kereszténydemokrata politikus.
(Forrás: MTI.hu)