Székhelyi-ügy: hivatali visszaélés történhetett
Szerdán ült össze a lista-botrányként elhíresült ügyet vizsgáló pénzügyi és ügyrendi bizottság Egerben - írja a Heol.hu. Az ülésen utolsó témája volt a Székhelyi-ügy. A cikk szerint a bizottság elnöke, Csarnó Ákos (LMP) elöljáróban azt kérte, hideg fejjel, indulatok nélkül tárgyalják az eseményeket. Hangsúlyozta: nem ítélkeznek, ez nem bíróság, Habis László polgármester kérésére azt vizsgálják, hogy történt-e jogszabálysértésre utaló cselekmény. Kijelentette azt is: a nyilvánosságra került hangfelvétel nem kiszivárgott, hanem egy nyilvános bizottsági ülésen készült, így bárki számára hozzáférhető. Tényként közölte: senki nem mondott olyat, hogy származása miatt "került indexre Székhelyi József". Tény az is - tette hozzá -, hogy nemkívánatos művészekről szóló lista nem létezett.
Az ülésen megjelent Csákvári Antal (Fidesz-KDNP), Orosz Lászlóné (Fidesz-KDNP), Várkonyi György (az EVAT Zrt. igazgatója) és Pataki Zsuzsanna (a Művészetek Háza ügyvezetője) is - azaz mindenki, akinek a neve az ügyben felmerült. A történtekre azonban máshogy emlékezett a Művészetek Háza igazgatója és a Kulturális Bizottság elnöke. Előbbi szerint telefonon utasítást kapott, hogy mondja le Székhelyi József előadását, utóbbi azt mondja: csak az őt megkereső egri polgárok véleményét tolmácsolta.
A Heol.hu írása szerint Pataki Zsuzsanna a bizottsági ülésen elmondta: ketten hívták fel, Csákvári Antal és Orosz Lászlóné, a Kulturális Bizottság elnöke. A beszélgetés során - ezt Pataki többször is hangsúlyozta - utasították őt arra, hogy törölje a Középkori Piactér rendezvényről Székhelyi József Villon-műsorát. Orosz Lászlóné úgy fogalmazott, valóban felhívta a Művészetek Háza ügyvezetőjét, de csak azért, mert őt több felháborodott egri lakos is megkereste, nehezményezve, hogy Székhelyi fellép Egerben.
Nemzetközi ismertség
Orosz Lászlóné határozottan kijelentette: nem utasítottak senkit, nem fenyegettek senkit kirúgással, s éltek vissza hatalmukkal. Kérdésre válaszolva Várkonyi György kijelentette: nem magyarázkodik. - Miután nemzetközileg ismertté váltam, nem nekem kell értékelnem a szövegemet, azt mindenki meghallgathatja. Sértő megjegyzést a művész úrra nem tettem. A hatáskörökről vitáztunk, arról, hogy kinek mi a dolga. Határozottan amellett álltam ki, hogy szakmai kérdésekbe ne szóljon bele a bizottság - emelte ki.
Az ülésről szóló beszámoló szerint abban minden résztvevő egyetértett: az ügy rengeteget ártott Egernek. Az ülés végén Csarnó Ákos bizottsági elnök úgy fogalmazott: a kialakított álláspontjukat eljuttatják majd Habis Lászlónak. Az ügyrendi bizottság véleménye szerint önkormányzati képviselő nem utasíthat önkormányzati intézményt. Mivel a Művészetek Háza Kft. gazdasági társaság, így a felügyelőbizottság jogosult megvizsgálni, hogy a cég vezetője helyesen járt-e el. Az ügyrendi bizottság ezért javasolja a felügyelőbizottság összehívását, emellett javasolja a polgármesternek, hogy "saját hatáskörében járjon el(...) és tegye meg a személyi kérdésekben a szükséges intézkedéseket."
Hivatali visszaélés
A cikk idéz az ügyrendi bizottság állásfoglalásából: "A bizottság álláspontja az, hogy képviselő hivatalos személy, joga és kötelessége is információt kérni és javaslatokat tenni önkormányzati intézmények működésével összefüggésben, azonban ez nem terjed ki utasítások adásának lehetőségére. A bizottsági ülésen elhangzottak alapján felmerült annak a gyanúja, hogy hivatali visszaélés történhetett. A bizottság véleménye, hogy a képviselő nem jogosult önkormányzati gazdasági társaság munkájába beavatkozni."