Székesfehérvár: vádaskodás a fűtőerőmű miatt

Székesfehérvár önkormányzata visszautasítja a szocialista képviselőknek a helyi fűtőerőmű felszámolása kapcsán tett állításait, és nyugodt lelkiismerettel áll bármilyen ügyészségi és egyéb vizsgálat elé - közölte az önkormányzat kommunikációs központja kedden.

Márton Roland, az MSZP választmányának elnökhelyettese és székesfehérvári önkormányzati képviselője, valamint Horváth András szocialista országgyűlési képviselő hűtlen kezelés alapos gyanúja miatt tett feljelentést kedden a Fejér Megyei Főügyészségen a székesfehérvári fűtőerőmű fizetésképtelenségével és felszámolásával kapcsolatban.

Szerintük Székesfehérvár fideszes városvezetése "szándékosan csődbe vitte a város többségi tulajdonában lévő fűtőerőművet". Az önkormányzat a felszámolási eljárás során megvásárolta bruttó 3,5 milliárd forintért azokat a vagyonelemeket, amelyek többségében eddig is a város tulajdonában voltak. A fűtőerőmű csődje miatt az önkormányzat vagyonában beállt 1,5 milliárd forint összegű csökkenést is beleszámítva mindez ötmilliárd forintjukba kerül az adófizetőknek - írták közleményükben.

Az önkormányzat reagálásában jelezte: törvényi kötelezettség a távfűtés és a melegvíz-szolgáltatás biztosítása, ezért szerintük hibás döntés volt, amikor az MSZP és az SZDSZ privatizálta a fűtőerőmű többségi tulajdonát.

Úgy vélik, Márton Roland pontosan tudta, hogy a szocialistákhoz közel álló befektetők tevékenysége nyomán a fűtőerőmű sokmilliárdos adósságot halmozott fel, és ennek következtében 2012 februárjában, majd 2012 márciusában 21 ezer székesfehérvári háztartás "mindössze órákra volt attól, hogy az év leghidegebb heteiben fűtés és meleg víz nélkül maradjon".

Utaltak arra, hogy az önkormányzat ennek elkerülése érdekében másfél milliárd forintos mentőövet nyújtott a fűtőerőműnek. A felszámolási eljárás során a fehérvári emberek védelmében és a szolgáltatás folyamatos biztosítása érdekében a kormány stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté minősítette a Székesfehérvári Fűtőerőmű Kft.-t.

Kiemelték, hogy Székesfehérvár önkormányzatát semmilyen felelősség nem terheli a fűtőerőmű felszámolásáért, de a fehérváriak érdekében az önkormányzatnak meg kell vásárolnia az erőművet. Hozzátették: a szocialisták állításaival szemben Székesfehérvár vagyona milliárdokkal fog gyarapodni.

Egy hónapja még támogatta

Megjegyezték, hogy Márton Roland hirtelen megváltoztatta álláspontját, hiszen "a döntéseket megszavazta, sőt éppen egy hónapja annak, hogy a megvásárlás tényét és a vételár összegét is támogatta igen szavazatával".

Ebben az ügyben "a rossz emlékű MSZP-SZDSZ-koalíció" a magánbefektetők érdekeit félti - írták -, az önkormányzat pedig a 21 ezer háztartást képviseli. A városvezetés ígéretet tett arra, hogy ha az erőmű az önkormányzat tulajdonába kerül, alaposan megvizsgálják a korábban kötött beszállítói és alvállalkozói szerződéseket, azok jogszerűségét.

Az akkor felszámolás alatt lévő Székesfehérvári Fűtőerőmű Kft. megvásárlásáról január 17-én írt alá szerződést az önkormányzat a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft.-vel. A város a felszámoló által megadott minimumáron, vagyis nettó 2,75 milliárd forintért vásárolta meg a céget.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.