Százmilliós haszon egyetlen házon
Az erzsébetvárosi pénzügyi bizottság SZDSZ-es elnökének őrizetbe vételével kilencre emelkedett a törvénytelen házeladások kapcsán gyanúsítottak száma.
Az ügyben meggyanúsították már a piaci árnál kisebb értékre szóló, hamis szakvéleményt adó ingatlanbecslőt, a törvénytelen és nyomott árú önkormányzati házeladásokat a képviselőtestületnek előterjesztő jelenlegi és korábbi bizottsági elnököket, valamint a tranzakció kedvéért létrehozott strómancégek alapítóit (politikusok vagy vállalkozók élettársait, ismerőseit és ügyvédeket).
A recept mindegyik ügyletnél ugyanaz volt: az önkormányzati házakat nyomott áron adják el a bérlők feje fölül a strómancégeknek, amelyek az ingatlanok tulajdonjogát már a piaci áron, azaz busás haszonnal passzolják tovább általában ír befektetőkből álló, főként Cipruson bejegyzett off-shore cégeknek.
Az önkormányzat az eladásokon egy fillért sem keres, hiszen az előre megbeszélt, a piaci árnál alacsonyabb vételár csak a bérlők kiköltöztetését fedezi. A zsíros üzletekért cserébe a vállalkozó "visszajattol" a döntésben segédkező politikusoknak - a gazdasági bizottság elnöke a gyanú szerint 195 milliós kenőpénzt kapott így.
A gyanú szerint az önkormányzatot kilenc épület átjátszása miatt összesen 800 millió forint kár érte, és ha nem kerülnek lakat alá a gyanúsítottak, további másfélmilliárd forinttal károsíthatták volna meg a helyhatóságot.
Mint arról lapunk keddi számában beszámoltunk, a legújabb politikus-gyanúsított Kardos Péter, a kulcsfontosságú gazdasági bizottság korábbi, illetve a pénzügyi bizottság jelenlegi elnöke. Őt nagy kárt okozó, társtettesként elkövetett csalással, felbújtóként elkövetett magánokirat-hamisítással és hivatali visszaéléssel gyanúsítják. (Kardos nem élt panasszal a gyanúsítás ellen, de tagadta bűnösségét.)
A pénzügyi bizottsági elnök a Rózsa utca 18/A alatti, korábbi önkormányzati bérház elsinkófálása miatt került lakat alá. A gyanú szerint a bizottsági elnök közösen gründölt céget egy vállalkozóval, hogy áron alul megszerezzék a kiszemelt ingatlant. A strómancég ügyvezetőjének Kardos maga helyett a barátnőjét tette meg, hogy ne tűnjön fel az összeférhetetlenség. Később mégis kiderült, hogy a pénzügyi bizottsági elnök a cég tagjaként érdekelt az ügyletben, ezért a vállalkozóval sebtiben újabb strómancéget alapítottak, újfent a barátnőik segítségével.
A már előzetes letartóztatásban lévő értékbecslő az előre megbeszéltek szerint értékelte fel (pontosabban le) a Rózsa utca 18/A-t 42,5 millió forintra, a strómancég ennyiért szerezhette meg az ingatlant, majd 95 millió forint haszonnal adta tovább egy külföldi befektetőnek. A lakóházból kiköltöztették a bérlőket, majd - még idén - le is bontották.
2003-ban Kecskés Gusztáv akkori MDF-es, jelenleg KDNP-s képviselő indítványozta, hogy a kiválasztott vállalkozóval való szerződéskötés helyett pályáztassák meg a Rózsa utca 18/A eladását, de ezt csak négy képviselő támogatta a 27-ből. A törvénytelennek tartott házeladások ügyében 2006 júliusában civil szervezetek tettek feljelentést a Fővárosi Ügyészségi Nyomozó Hivatalnál. Nem sokkal ezután a VII. kerületi képviselőtestület úgy döntött, hogy a korábban 17 bérházra - köztük a Rózsa utca 18/A-ra is - megkötött adásvételi szerződések felülvizsgálatát rendeli el, a döntést csak a Fidesz-frakció nem támogatta.
Legkésőbb szerdán benyújtja Hunvald György polgármesternek a VII. kerületi testület feloszlatását támogató képviselői aláírásokat Simon Péter. Az MDF-es városatya szerint az emberek bizalma megingott a helyi képviselőtestületben, és az csak a feloszlatással állítható helyre.
A 25 tagú testület két tagja (Gál és Kardos) jelenleg előzetesben van, Deutsch Tamás mandátuma sincs már meg, vagyis a meglévő 22 városatya közül 11-nek kellene támogatnia a feloszlást, ami időközi választások kiírását jelentené Erzsébetvárosban.