Százezer közszférában dolgozó állását félti a Jobbik
Bertha Szilvia, a párt országgyűlési képviselője csütörtöki, a Miniszterelnökség Kossuth téri épülete előtt tartott sajtótájékoztatóján kijelentette: azzal, hogy a kormánytisztviselőket indoklás nélkül el lehet bocsátani, a kabinet a közszféra kulcsfontosságú területeinek politikai megtisztítását tette lehetővé.
Hozzátette, hogy az indoklás nélküli felmentés lehetősége egyfelől végtelenül megalázó és megfosztja az elbocsátottakat a jogorvoslattól, másfelől a személyi ellentétek és hatalmi visszaélések előtt nyit teret.
Az Országgyűlés által kedden elfogadott törvény megszünteti a köztisztviselők életpálya-modelljét és foglalkoztatási biztonságát, ez pedig a felelősséget kerülő politikai kalandoroknak kedvez - mondta a jobbikos képviselő. Bertha Szilvia szerint noha a Fidesz erős és hatékony államot ígér, a törvény elfogadása a közszféra zülléséhez vezethet.
Megemlítette, hogy a kormány annak ellenére nem szándékozik segítséget nyújtani az állásukat elveszítőknek, hogy az évtizedekig a közigazgatásban dolgozók jó része "meglehetősen beszűkült tudással rendelkezik", amit a versenyszférában lehetetlen kamatoztatni. Ezért a kormány feladata lenne, hogy az átképzésüket támogassa - húzta alá Bertha Szilvia.
A politikus szerint az Orbán Viktor 29 pontos akciótervének részét képező 15 százalékos bértömegcsökkentés akár százezer közalkalmazott, köztisztviselő és kormánytisztviselő elbocsátását jelentheti. Ez - folytatta - érdekes fejlemény azután, hogy a Fidesz egymillió új munkahelyet ígért.
Kifogásolta továbbá, hogy a kormánytisztviselők jogállásáról szóló törvény benyújtása előtt nem egyeztettek a közszférában dolgozók érdekképviseleteivel. A Jobbik ezért a károk minimalizálása érdekében tárgyalásokat kezdeményez az érdekképviseletek vezetőivel - mondta Bertha Szilvia.
Indoklás nélkül is lehet
A kormánytisztviselők jogállásáról szóló törvényt kedden fogadta el az Országgyűlés. Ennek értelmében az állam indoklás nélkül, két hónapos felmondási idővel megszüntetheti a kormánytisztviselővé váló köztisztviselők munkaviszonyát; ebbe a körbe tartoznak majd a központi államigazgatás, a kormányhivatalok és a rendvédelmi szervek nem hivatásos állományú tagjai.