Százezer időzített bomba Budapest utcáin
Rendkívül rossz állapotban van a nagyjából egymilliós budapesti faállomány nagyjából tíz-húsz százaléka; ezek a növények elmúltak hetven évesek, és gyakorlatilag halálos veszélyt jelenthetnek a közlekedőkre és a járókelőkre - mondta lapunknak Kocsis László, a Főkert Zrt. vezérigazgatója.
A legrosszabb állapotban lévő fák a Hűvösvölgyi úton, az Alkotmány utcában, a Nagymező utcában, a Városligeti fasorban, a Budakeszi úton, a Kossuth Lajos téren, a Római-parton és a Wekerle-telepen vannak.
Kocsis szerint már többször felhívták tulajdonosuk, a fővárosi önkormányzat figyelmét arra, hogy az elkorhadt fák veszélyesek, azokat fiatalabb, várostűrő és a klímaváltozáshoz alkalmazkodó példányokra kellene kicserélni, „a válság közepette azonban erre a területre nem jut elegendő pénz".
Pedig a sokszor odvas, megdőlt fák közlekedésbiztonsági kockázatot jelentenek, és ha nem vágják ki a szakértők szerint is életveszélyes példányokat, azért a cégnek akár a büntetőjogi következményeket is vállalnia kell.
Műszerrel, belülről vizsgálják
A Főkert rendszeresen műszerrel, belülről is vizsgálja a kezelésébe tartozó mintegy 130 ezer fa állapotát. Azok a fák betegek és veszélyesek, amelyek évgyűrűi elvékonyodtak, belülről odvasodni kezdtek, és amelyek az úttest fölé dőlve növesztettek hatalmas lombkoronát, vagyis különösen a nyár-, a platán és az idős hársfák, amelyek akár teljes szélcsendben is veszélyesek lehetnek az alattuk elhaladókra. A fák helyzetét csak rontják a nekik nem igazán kedvező városi körülmények (míg a Margitszigeten akár 250 évig is elél egy fa, addig a belvárosban jó, ha hetven-nyolcvan évet kibír).
A Főkert idén mindössze 1,3 milliárd forintból (ez a teljes fővárosi költségvetés alig két ezreléke) gazdálkodik, a pénz nagy részét elviszik a köztisztasági feladatok, a fákra gyakorlatilag csak annyi jut, hogy a legveszélyesebbeket vissza tudják csonkolni.
"A fákat nem érdeli, milyen a költségvetési helyzet"
„Márpedig a fák nincsenek tekintettel sem a politikai nyilatkozatokra, sem a költségvetési helyzetre" - jegyezte meg a vezérigazgató, aki szerint „Budapest közterületein nem szabad azzal kísérletezni, hogy meddig bírják a növények gyakorlatilag intenzív osztályos körülmények között".
Ha a fa eléri életciklusa végét, akkor ki kell vágni, és előnevelt, „tinédzser korú" példányt kell a helyére ültetni, olyat, amelyet direkt a városi körülményekhez igazodva neveltek elő. Párizsban a Champs Élysées-n is ugyanezt teszik - hangsúlyozta.
Pártutasításra sem bírták a platánok az Andrássy utat
Budapesten az is nehezíti a köztéri fák helyzetét, hogy eleink nem túl bölcsen túl közel telepítették azokat az épületekhez, így a lombkorona csak az úttest felé tud nőni, a növény viszont a közeli pincék miatt nem tud olyan irányba gyökérzetet növeszteni, hogy a dőlését egyensúlyban tudná tartani. Több helyen pedig olyan fajtát ültettek, amely teljesen alkalmatlan a városi körülményekhez; annak idején politikai döntés miatt kerültek platánok az Andrássy útra, ezeket 2005-ben kellett újakra cserélni.
A fővárosban Kocsis becslése szerint évente a jelenlegi keret legalább duplájára, több mint 3 milliárd forintra lenne szükség, hogy a százezer elöregedett fa okozta veszélyhelyzetet megszüntessék. Ez is csak tűzoltásra volna elég, a pénzhiány miatt egyre több a veszélyes, öreg, korhadt fa, ciklusokon átívelő finanszírozási keretre volna szükség, „vagyis a több pénz hosszabb időn keresztül is szükséges volna".
A Főkert az elmúlt időszakban az Andrássy út mellett (ahol ostorfákkal pótolták a platánokat) a Széchenyi rakparton és az Erzsébet királyné útján telepített új fasort. Visszacsonkolták az Andrássy úton a Bajcsy-Zsilinszky út és az Oktogon közötti, nyolcvanévesnél is idősebb ostorfákat, ami nem is esztétikus, és a növények eredeti funkciójukat sem látják el, alig termelnek oxigént, Kocsis szerint azokat is mihamarabb ki kellene vágni és pótolni.