Sólyom ötödik nekifutása - Baka András az új főbíró
Megválasztotta az Országgyűlés Baka Andrást a Legfelsőbb Bíróság elnökének hétfőn, a titkos szavazáson 309-en szavaztak igennel és 36-an nemmel, így a jelölt megkapta a szükséges kétharmados támogatást. A képviselők harmadszorra szavaztak Baka Andrásról, a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának korábbi magyar bírájáról, akit Sólyom László köztársasági elnök először 2008 májusában, majd idén májusban, legutóbb pedig a múlt hétfői sikertelen szavazás után jelölte erre a posztra.
Sólyom: "Véget ért a Lomnici-korszak!"
Biztos halották a jó hírt! A Legfelsőbb Bíróságnak van elnöke, Baka András. Ez nagyon nagy öröm számomra, hiszen egy éve méltatlanul húzódó probléma most megoldódott - nyilatkozta Sólyom László Baka András megválasztása után újságíróknak, a parlament folyosóján. A köztársasági elnök szerint a sikeres választás "nemcsak számára öröm", Sólyom László biztos benne, hogy az egész magyar igazságszolgáltatás számára is. - Abban is biztos vagyok, hogy a következő hat év közéleti klímáját, Magyarország állapotát jótékonyan fogja befolyásolni, hogy Baka András a Legfelsőbb Bíróság elnöke lett - tette hozzá az államfő.
Sólyom nyilatkozata végén egy némiképp meglepő fordulattal kijelentette: "Van még egy pozitívum. Ma végérvényesen véget ért a Lomnici-korszak!". A megnevezett volt főbíró egyébként szintén a folyosón tartózkodott a rövid nyilatkozat alatt. Kijelentését követően - mielőtt a sajtó munkatársai kérdezhettek volna - gyorsan belépett a parlamenti dolgozószobájába.
Blöfföltek a szocialisták, nem is volt speciális filctolluk
A távirati iroda a voksolást megelőzően arról adott hírt, hogy információja szerint az MSZP képviselői a voksukat mind ugyanabban a szavazófülkében adták le, ugyanazzal a speciális filctollal. A kitöltött szavazólapokat nem kellett bemutatni a frakcióvezetésnek, így a szocialisták szerint nem sérült a szavazás titkossága. Az eljárást azért alkalmazták, ha nem választották volna meg Baka Andrást, akkor az MSZP kezdeményezhette volna a szavazólapok darabonkénti vizsgálatát.
A Fidesz erre az értesülésre úgy reagált, hogy szerintük a szocialista frakció saját képviselőit megalázva, a frakcióvezetés által ellenőrzött módon szavazta meg főbírónak Baka Andrást - mondta Répássy Róbert, a frakcióvezető-helyettes, a főbíróválasztás után tartott sajtótájékoztatóján. Répássy a Fidesz nevében örömét fejezte ki a szavazás eredménye miatt és gratulált Baka Andrásnak, ugyanakkor azt mondta, hogy a szavazásból két tanulság vontható le: egyrészt az, hogy a szocialisták a felelősek azért, hogy egy évig nem volt elnöke Legfelsőbb Bíróságnak. A másik tanulság szerinte az volt, hogy a szocialista frakció az elmúlt alkalommal nem garantálta a jelölt megválasztását, most viszont saját képviselőiket megalázva, a frakcióvezetés által ellenőrzött módon szavazta meg a főbírót.
Megijedt a Fidesz
Később Mesterházy Attila, az MSZP parlamenti frakcióvezetője elismerte, hogy a szavazataik 'regisztrálása' csak a frakció által kitalált politikai blöff volt. Az MSZP-s képviselők három szavazófülkében, három külön tollal szavaztak, nem eggyel - közölte Mesterházy Attila, aki szerint nem sérült a szavazás titkossága. A frakcióvezető elmondta: szépen sorba álltak a képviselők, hogy ezzel is azt a blöfföt erősítsék, amitől a Fidesz megijedt, nevezetesen, hogy regisztrálják a szocialista szavazatokat, de ezt nem tették meg. Mesterházy Attila hozzátette: egyetlen képviselőnek sem kellett bemutatnia a szavazócetlit, ő nem azért állt a szavazófülke mellett, hogy a szavazócédulákat ellenőrizze, egyszerűen csak odaállt.
Az új főbíró életútja
Baka András 1952. december 11-én született Budapesten. 1978-ban az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán szerzett jogi doktorátust. 1978-1990 között a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Állam- és Jogtudományi Intézetének tudományos kutatója, majd 1990-1998 között az Államigazgatási Főiskola főigazgatója volt.
Az emberi jogi, kisebbségi jogi kérdések kutatója, ebben a témakörben számos publikációja jelent meg. Az 1980-as évektől az Egyesült Államok több egyetemének vendégprofesszora volt. Többször meghívták előadóként Franciaországba, az NSZK-ba. 1988 óta az állam- és jogtudomány kandidátusa. 1988-1990 között a Tudományos Dolgozók Szakszervezetének (TUDOSZ), 1989-1990 között az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülésnek (ÉSZT) volt elnöke. 1988-ban az MTA Akadémiai Ifjúsági Díjával tüntették ki kiemelkedő tudományos eredményéért.
A rendszerváltás utáni első parlamenti ciklus elején, 1990-1991-ben az MDF országgyűlési képviselője, bár a pártba nem lépett be. Ez idő alatt a parlamentben titkára volt az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottságnak, valamint az MDF-frakció emberi jogi munkacsoportját vezette. 1991-2007 között a strasbourgi székhelyű, az Európa Tanács által felállított Emberi Jogok Európai Bíróságának tagja volt. 1996 óta tagja a Budapesti Ügyvédi Kamarának. 2008. április 15. óta a Fővárosi Ítélőtábla elnöki bírája.