A jobboldal megszavazta a Trianon-emléknapot
A parlamenti többség a zárószavazás előtt elutasította a szocialisták módosító javaslatait, amelyről annak ellenére szavazást kért az MSZP, hogy már a bizottságok sem támogatták azok elfogadását. Ezek után nem volt kérdés, hol keres keresni az 55 képviselő döntő többségét, akik nemmel szavaztak a Trianon-emléknap bevezetéséről. A jegyzőkönyvből kiderül, hogy az MSZP részéről egyedül Juhász Ferenc mondott igent a törvényre. A Fidesz és a KDNP mellett a Jobbik frakciója szavazott még testületileg igennel. Az LMP-ből csak Schiffer Andrásnak tetszett a tervezet, holott pártja a tartózkodást ajánlotta képviselőinek. Végül 12 LMP-s követte az ajánlást.
A jobboldali többség tapssal fogadta a szavazás eredményét, majd arról is voksoltak, hogy ennek sürgősségi aláírását kérjék Sólyom László államfőtől.
A Nemzeti Összetartozás melletti tanúságtételről szóló törvénnyel az Országgyűlés kinyilvánítja, hogy "a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme".
Az LMP erős ajánlása
"Erős ajánlást" fogalmazott meg a szavazás előtt a Lehet Más a Politika (LMP) frakciója. Azt kérték képviselőiktől, hogy a trianoni emléknappal kapcsolatos, A Nemzeti Összetartozás melletti tanúságtételről szóló törvényjavaslat szavazásán tartózkodjanak. Ezt a képviselőcsoport hétfői ülése után Karácsony Gergely közölte.
A frakcióvezető-helyettes azt mondta, az erős ajánlás azt jelenti a belső döntéshozatalukban, hogy nem teszik kötelezővé a szavazást, de a döntéstől eltérően szavazóknak a belső nyilvánosság "erős érveket kell felhozniuk" álláspontjuk mellett. Kérdésre válaszolva azt mondta, hogy tudomása szerint Schiffer András és Ivády Gábor valószínűleg igennel fog szavazni, és ő is csak később dönti el, hogy pontosan hogyan voksol. Ahogy írtuk, csak Schiffer nyomott végül igen gombot a frakcióból.