Száműznék a dohányosokat a budapesti aluljárókból
A képviselőknek kiküldött előzetes napirendben két olyan kezdeményezés is szerepel, amely a fővárosi aluljárókat biztonságosabbá, illetve azok levegőjét egészségesebbé tenné. Kolozs András szocialista képviselő mind a 69, a fővárosi önkormányzat tulajdonában álló gyalogos-aluljáróban betiltatná a dohányzást és tiltó táblákat helyeztetne ki a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt.-vel (FKF Zrt.).
Véleménye szerint egy ilyen jellegű határozat tulajdonképpen a játszótéri dohányzás megtiltásának folytatása lenne, és a döntés összhangban lenne az Európai Közösségek Bizottsága által 2007-ben kiadott, "A dohányfüstmentes Európáért" című könyv ajánlásaival.
A képviselő utalt arra, hogy hasonló döntést hoztak Dániában és Németország valamennyi városában. Mint azt előterjesztésében írta, a példa követése Magyarországon egyszerre szolgálná a társadalmi igények kielégítését, valamint egészségmegőrzési és megelőző célokat.
A másik javaslat - melynek előterjesztője Demszky Gábor (SZDSZ) főpolgármester - valójában az aluljárók "átfogó állapotjavítási programjához" kapcsolódik, melynek része a térfigyelő rendszer tavaly megkezdett kiépítése és üzemeltetése. Az FKF Zrt. korábban közbeszerzési eljárást folytatott le a fővárosi aluljárók 372 kamerával történő felszerelésére; a rendszer kiépítése ezt követően már tavaly megkezdődött.
A közgyűlési dokumentum szerint összesen 31 kamerát helyeznek ki a forgalmasabb budapesti aluljárókba ez év augusztusának végéig. A felvételeket a Budapesti Rendőr-főkapitányság VIII. kerületi, Mosonyi utcai épületében rögzítik, illetve kezelik, a kamerák képeit két további rendőrségi intézményben is figyelemmel kísérik.
A kamerázás bruttó beruházási költsége a két évre több mint 748 millió forint. Demszky Gábor határozati javaslatában a rendőrség többletfeladataihoz kívánja a szükséges forrást megteremteni költségvetési átcsoportosítással, egyebek mellett a közbiztonsági céltartalékból.
Az előterjesztésben kitér arra: az elmúlt tíz év tapasztalatai alapján megállapítható, hogy a térfigyelő rendszerek működési körzetében jelentősen csökkent a szabálysértések és a bűncselekmények száma, s egyre több bűnözőt tudnak "tetten érni".