Szalai Annamária megvédi a gyerekeket az internet ártalmaitól

A Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnöke a gyermekek védelme érdekében a világhálón megjelenő jogellenes tartalmak csökkentését nevezte az általa irányított szervezet egyik fontos céljának. Az internet hatása a gyermekekre és fiatalokra című nemzetközi konferencián, kedden Budapesten.

A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ) által rendezett tanácskozáson Szalai Annamária kifejtette: mivel a készülő médiaalkotmány nem ad valós hatáskört az NMHH-nak a kiskorúakat védő szabályok kidolgozására és betartatására, a hatóság támogatja a civil szabályozási tevékenységeket.

Szalai Annamária sajtótájékoztatót tart
Szalai Annamária, a Nemzeti Média-és Hírközlési hatóság újonnan kinevezett elnöke sajtótájékoztatót tart.

A készülő médiaalkotmány 19. szakasza csak deklaratívan szól a gyerekek védelméről az internet és egyéb műsorszolgáltató hálózatokon elérhető tartalmak területén. Konkrét szabályozást a szélsőséges és fejlődésre káros tartalmak visszaszorítása érdekében majd az új (a parlament őszi ülésszakán tárgyalandó) médiatörvény és egyéb, szükségszerűen módosítandó törvények adhatnak.

Ezek között a hatóság elnöke az elektronikus hírközlésről és e-kereskedelemről szóló törvényt említette. Ez utóbbinak a vonatkozó EU-rendelkezéssel egyébként egybevágó része kimondja, hogy amennyiben egy szolgáltató jogellenes tartalomra bukkan, köteles azt eltávolítani. A tapasztalatok szerint azonban a szolgáltatók arra hivatkozva nem teszik ezt meg, hogy a monitorozásnak túlzott erőforrásigénye van. Ezért ma a gyerekekre káros (pedofil, pornográf) tartalmak korlátozását a büntetőjogi terület látja el.

Előzetes szűrésre a mai jogi eszközökkel nincs lehetőség, ezért a szabályozást egyelőre a civil szféra látja el; itt Szalai Annamária a Magyar Tartalomipari Szövetség által működtetett forródrótot, és az Európai Unió által létrehozott Saferinternet nevű kék vonalat említette.

"Magyarországon az önszabályozás azonban gyerekcipőben jár" - mondta, ezért az NMHH minden szabályozásra irányuló civil kezdeményezést támogat. Kiemelte, hogy az ön- és együttszabályozás akkor hatékony, ha támogatásra talál az iparági szereplők részéről is. Rámutatott: 2000 óta az Egyesült Államokban érvényben van a gyermekek internetvédelmi törvénye. Az iskolák és könyvtárak ott csak akkor jogosultak állami támogatásra internetes hálózatfejlesztés esetén, ha az ezen törvény által előírt tartalomszűrő szoftvereket is telepítik a rendszerre. A nyugati demokráciákban is alkalmaznak akár önkényes, akár állami támogatást élvező internetszűrést.

Szalai Annamária a médiastruktúra átalakításának menetrendjéről is beszélt a résztvevőknek. Hangsúlyozta: a média- és a hírközlési felügyelet összevonásával a törvény autonóm államigazgatási szervet hozott létre, és azáltal, hogy az NMHH közvetlenül az Országgyűlés alá van rendelve, magasabb legitimitást nyert. A gyakorlat nem egyedülálló, hiszen összevont szerv működik Nagy-Britanniában, Olaszországban, Ausztriában és Ausztráliában is.

A kétnapos nemzetközi konferencián szociológusok, médiakutatók, médiajogászok és oktatási szakemberek vitatják meg a világháló kiskorúakra és fiatalokra gyakorolt hatását, a káros tartalmak elleni védekezés lehetőségeit.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.