Emelést és még kétheti pluszbért igényel a közszféra

A köztisztviselői illetményalap összegét ugyan - legalábbis a költségvetési tervezet szerint - változatlanul hagyná a kormány, a szakszervezet mégis abban bízik, hogy jövőre érdemben növekednek a fizetések. De nem azon az áron, hogy csökkentik a létszámot.

 

 

 

A parlamentnek benyújtott költségvetési törvénytervezet ugyan 2009-re 2,4 százalékos reálbér-emelkedéssel számol, de a köztisztviselői illetményalapot változatlanul 38 650 forinton hagyja. Ez önmagában még nem jelenti azt, hogy az állami és önkormányzati szférában dolgozó köztisztviselők átlagfizetése nem lesz magasabb az ideinél. Legalábbis ezt hangsúlyozta lapunknak a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezetének főtitkára. Fehér József utalt arra, hogy a költségvetési törvényben általában nem jelenik meg a közszféra béremelése, hiszen az a bértárgyalások eredményeként alakul ki. Ezek még tartanak. A főtitkár abban bízik, hogy sikerül olyan egyezséget létrehozniuk a kormány és az önkormányzatok képviselőivel, amely legalább 5,5-6 százalékos béremelést tartalmaz.

Már csak azért is elvárnák a jelentős mértékű reálkereset-emelkedést, mert 2007-ben a veszteségük elérte a 7 százalékot. A mostani tárgyalásokon ennek kompenzálását szeretnék elérni úgy, hogy a jövő év februárjában valamennyi közszolgálati dolgozónak fizessenek ki kétheti fizetésének megfelelő, egyszeri illetménykiegészítést. A tárgyalások kiindulópontjának az illetménytételek minimális, 5,5 százalékos növelését tartja a szakszervezet.

A parlament várhatóan a közeljövőben dönt a körülbelül 700 ezer közintézményi dolgozó 13. havi fizetésének utalási rendjéről is. Azt szeretnék, ha visszaállna a régi szabály, vagyis mindenki a tárgyév december 16-án kapná meg a pluszjárandóságot.

A főtitkár az idén nem számít feszült légkörű tárgyalásokra. Ezt azzal magyarázza, hogy a bérpolitikai intézkedések alapelveit tekintve igen közel áll a kormány és a szakszervezet álláspontja. Abban bízik, hogy az emelési mértékekről sem alakul ki konfliktusba torkolló vita. Hozzátette ugyanakkor: az érdekvédők ragaszkodnak ahhoz, hogy a béremelés forrása pluszpénz legyen, és nem létszámcsökkentés.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.