Sürgős tájékoztatást kérnek a Duna Tv elnökétől
A Hungária Televízió Közalapítvány kuratóriumi elnöksége felkéri a Duna Televízió Zrt. elnökét, hogy három napon belül adjon részletes tájékoztatást a Szabó László elnökségi tag által kifogásolt produkciók szerződései megkötésének körülményeiről - olvasható a kuratórium elnökségének az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében.
Mint írják, az elnökség hétfői ülésén egyhangú határozat született arról, hogy Cselényi László tévéelnök adjon teljes körű információt a felügyelőbizottságnak a szerződések mögötti alvállalkozói szerződésekről, és azok szerződési összegeiről. Egyúttal a felügyelőbizottságot is felkérik arra, hogy folytasson le részletes vizsgálatot a kifogásolt szerződések "jogszerűségéről, gazdasági hatékonyságáról, azok piaci ár-érték arányairól, beleértve a szerződő partnerek alvállalkozói szerződéseit is."
Erre a vizsgálatra a felügyelőbizottságnak tizenöt napja van. Emellett a Hungária Televízió Közalapítvány kuratóriumi elnöksége tájékoztatást kér a Nemzeti Filmirodától a kifogásolt produkciók esetleges bejelentésében szereplő adatokról - írták.
Az ügy előzménye, hogy Szabó László, a Hungária Televízió Közalapítvány Fidesz által delegált tagja hétfőn sajtótájékoztatón jelentette be: gyanúja szerint nemcsak a See Walker és a Jadedragon produkciós irodák adták tovább százmilliós nagyságrendű szerződésüket filmsorozatok gyártására, hanem további cégek is; a kurátor szerint a televízió a Gézengúzok című fikciós sorozatra 231 millió forint értékben szerződött az Arac produkciós irodával, amely a szerződést 72 millió forintért adta tovább egy gyártó cégnek. Így nagyjából 160 millió forintot "nyelt le" ez a cég, amely összesen három produkcióra szerződött a televízióval - mondta Szabó.
A Meyer Consulting Kft. nevű cég pedig - amelyet ugyanakkor jegyeztek be, amikor az Aracot, és tulajdonosuk is ugyanaz - százmilliós nagyságrendben szerződött a Duna Televízióval - közölte. Hozzátette, hogy a meglévő dokumentumfilmek és játékfilmek vásárlására megbízott Waterfall Television Kft., - amely 210-220 millió forint értékben szállít filmeket a televíziónak - ugyanarra a címre van bejegyezve, mint a See Walker Television Kft. Továbbá egy amerikai bejegyzésű, Apokalipszis nevű céget, amelynek 300 milliós megrendelése van a tévétől, ugyanaz az ember képviselte a filmek átadás-átvételekor, mint a Waterfall Television Kft.-t - részletezte a történteket Szabó László elnökségi tag.
A kuratórium hétfői egyhangú döntésével kapcsolatban az MTI megkereste Halák Lászlót, a testület MSZP által delegált egyik tagját, aki elmondta: a szocialista, SZDSZ-es és MDF-es tagok tiszta, világos, szakértők által megállapított vizsgálatot szeretnének. Szerinte azonban a vitatott szerződések polgári jogi jogviszonyi hátteréből kell kiindulni, és nem a kuratórium ellenőrző testülete által múlt héten írott levélben foglaltakból, amelyben Veress László, az ellenőrző testület elnöke azt írta a kuratóriumnak, hogy a két céggel kapcsolatban felmerül a különösen jelentős értékre elkövetett hűtlen vagy hanyag kezelés alapos gyanúja. A szocialisták által delegált kurátor hozzátette: a Duna TV és a produkciós irodák közötti szerződésekben az is szerepel, hogy alvállalkozók bevonása esetén értesíteni kell a Duna TV menedzsmentjét.
A Duna Televízió múlt héten Szabó László állításaira közleményben reagált. Ebben kifejtették: Szabó László "felelőtlenül terjesztett gyanakvásaival" súlyosan csorbította a Duna Televízió jó hírnevét. Kijelentették: a televíziónak semmiféle közvetítő céggel nincs szerződése, a tévé kizárólag produceri irodákkal szerződött konkrét produkciókra. A szóban forgó, műsorgyártásról szóló szerződések hazai piaci árakat tartalmaznak, továbbá nyilvánosak, így a bennük foglalt teljesítés menete ellenőrizhető.