Surányi négy igenre vár

Surányi György nyilatkozott miniszterelnöki felkéréséről. A lényeg: nem az ő kezében van a döntés. Ez annyit jelent, hogy amennyiben a Fidesz a legkisebb jelét sem adja annak, hogy valamiképpen támogat egy, a volt jegybankelnök vezette válságkezelő kormányt - Surányi a megtisztelő felkérésnek nem tesz eleget.

Az MSZP elnöksége által jóváhagyott három miniszterelnök-jelölt esélyes közül a valószínűleg legszélesebb támogatást élvező Surányi György azt nyilatkozata: végtelenül megtisztelő – s a felelősséggel tisztában lévén – súlyosan nyomasztó, hogy a nevem egyáltalán szóba került. A döntés azonban nem az én kezemben van. Új választások nélkül, új keretek között, pártokhoz nem szorosan kötődő, noha nem szükségképpen egyenlő távolságra lévő válságkezelő kormány akkor lehet működőképes, ha bírja a parlamenti pártok eltérő hőfokú, de világos támogatását.

Lapunk információi szerint e nyilatkozat ismeretében nagyon kevés esély van arra, hogy az általa említett politikai erőtér számára kedvezően alakuljon, azaz, hogy a volt jegybankelnök vállalja a felkérést.

Glatz Ferenc és Vértes András, az MSZP elnöksége által elfogadott másik két jelölt nehéz éveket, gyors változást és civil szemléletet ígér. A programok részleteit azonban csak a jelölés véglegesítése után ismertetik.

Legfeljebb azt ígérhetem, hogy megmutatom azt a szintet, ahonnan remélhetőleg nem csúszunk mélyebbre, illetve azokat az ösztönzőket, amelyek révén erről az alapról felemelkedhetünk. Ám a jövőbeli emelkedéshez áldozatokat kell hoznunk a jelenben. Ezek fájdalmasak lesznek, de elviselhetőek. Ennél többet ígérni most tisztességtelen lenne – vallja Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke.

Az önmagát gazdasági szakértőnek valló kormányfő-jelölt szerint az előrehozott választásokkal értékes hónapokat veszítene a társadalom. Ráadásul egy sűrű és felfokozott kampányban aligha ígérnének nehéz éveket, sokkal inkább édes életet. Ám hamis illúziók kergetésére most nincs idő, gyors és hatékony döntésekre van szükség, amelyeket intenzív szakmai viták alapoznak meg. Az elkövetkező 12 hónap elég lehet erre.

Még annyira kiforratlan a helyzet, hogy kár bármiféle programról, részletekről beszélni – hárította el lapunk érdeklődését Glatz Ferenc történész, aki ugyan nem tagadta, hogy folytatott tárgyalásokat e témában, de végső döntésről még korainak tartotta beszélni. A Németh-kormány egykori művelődési miniszterének gazdasági elképzelései egyébként a Reformszövetség - amelynek tagja - által kidolgozott alternatív gazdasági programmal mutatnak erős hasonlóságot.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.