Sukoró: Budai szerint Gyurcsány és Bajnai is hamisan tanúzott
Budai Gyula kiemelte: birtokába került több olyan angol nyelvű levél, amelyet Bajnai Gordon volt kormányfőnek címzett az izraeli befektető, illetve amit Bajnai Gordon és Veres János volt pénzügyminiszter írt az izraeli befektetőnek. Hozzátette: a 2008. május 26-i kormányülésről szóló dokumentum angol nyelvű változata is megtalálható a levelezésben, amely alapján állítható, hogy mind a két volt kormányfő "valótlan tartalmú, hamis tanúvallomást" tett az ügyészségi meghallgatásán. Mind a két volt miniszterelnöknek konkrét tudomása volt több olyan tényről, amely Sukoró ügyében döntő lehet - fűzte hozzá a miniszterelnöki megbízott.
Budai Gyula - aki a sajtótájékoztatón be is mutatta a leveleket - elmondta: a legkorábbi, birtokában lévő dokumentum Bajnai Gordon 2008. január 21-én, a King's City menedzsmentigazgatójának írt levele, majd ezt követi egy 2008 áprilisi és egy augusztusi, szintén Bajnai Gordon által jegyzett angol nyelvű levél. Ezek "konkrétan ellentétesek" a volt kormányfő ügyészségen tett vallomásával.
Bajnai Gordon mindenről tudott, ami a kaszinóberuházással kapcsolatos, folyamatosan kapcsolatban állt az izraeli befektetővel - szögezte le a miniszterelnöki megbízott. Kiemelte: a május 26-ai kormányülésről készült dokumentum szerint Bajnai Gordonnak hetente kellett jelentést tennie Gyurcsány Ferencnek azzal kapcsolatban, hogyan áll a kaszinóberuházás. Így Gyurcsány Ferencnek is mindenről tudomása volt, s ő határozta meg a 2008. május 26-ai zárt kormányülésen, kinek milyen feladata van a beruházással kapcsolatban. Budai Gyula közlése szerint konkrétan meghatározták, mennyi idő alatt kell végrehajtani a sukorói telekcserét, mennyi idő alatt kell beszerezni a koncessziós jogot a King's City működéséhez.
A miniszterelnöki megbízott azt mondta, a volt kormányfők "hazudtak abban, hogy a 2008. május 26-i kormányülés előtt nem voltak információik", és csak ezt követően szereztek tudomást a beruházásról. Az egyik angol nyelvű levél szerint Joav Blum arról tájékoztatta Bajnai Gordont, hogy az előző hét hónapban kemény tárgyalásokat folytattak a kormánnyal. Eszerint már 2007-ben egyeztetést folyt az izraeli befektetővel a sukorói beruházás ügyében. Hozzátette: hazudtak abban is, hogy az állami támogatás odaítéléséről a 2009. április 9-ei kormányülésen döntöttek, mert szintén levél igazolja, hogy már 2008 decemberében arról tájékoztatták az izraeli befektetőt, hogy 2,6 milliárd forint állami támogatást kívánnak biztosítani a beruházáshoz. Hazudott Gyurcsány Ferenc azt illetően is, hogy ne tudott volna a 2008. május 26-i egyeztetésről, ugyanis kabinetfőnöke - akit tanúként hallgattak meg - elmondta, volt ilyen egyeztetés. Ezen Gyurcsány Ferenc mellett Bajnai Gordon, az izraeli befektető és Tátrai Miklós vagyontanácstag is jelen volt.
A miniszterelnöki megbízott bemutatott egy CD-t is, amely elmondása szerint a vagyongazdálkodási tanács 2008. július 30-ai ülésről készült. A hangfelvételt, amely arról szól, hogy a beruházás Gyurcsány Ferenc utasítására történt, jövő héten adja át az ügyészségnek. Ezek után az ügyészség feladata, hogy az ellentmondásokat feloldja - jegyezte meg.
Budai Gyula arra a kérdésre, hogy hamis tanúzás miatt tesz-e feljelentést, elmondta: az ügyészségnek ugyanúgy rendelkezésre állnak a fenti kormányzati iratok. "Hamis tanúzás tekintetében pedig hivatalból kötelesek eljárni". Arra a felvetésre, hogy személyes haszonszerzés történt-e, úgy válaszolt: az ügyészségi nyomozásnak kell tisztáznia azt, hogy "Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon milyen ellenérték fejében vett részt" ebben a korrupciógyanús kaszinóberuházásban.
Úgy gondolom, hogy egy miniszterelnöknek nem az a feladata, hogy konkrét állami beruházásokról konkrét utasításokat adjon minisztereknek, s a vagyonkezelő vezérigazgatójának - fogalmazott Budai Gyula. Hozzátette: Gyurcsány Ferenc megrendelte, hogy a csereszerződést ebben a formában kell végrehajtani. Kitért arra is, hogy az egyeztetéseket az a Tátrai Miklós és Markó Andrea - Veres János szakállamtitkára, a vagyontanács tagja folytatta -, akik aztán igennel szavaztak a csereszerződésre. Az ő büntetőjogi felelősségüket is az ügyészségnek kell vizsgálnia.