Sokan a saját otthonukban fagytak meg
A halálesetek számát illetően óvatosságra int Gurály Zoltán, a Menhely Alapítvány módszertani munkatársa. Mint mondta, évente mintegy 300 kihűléses eset történik az országban, de ezek jó részének nem a segítség hiánya az oka, ráadásul sok esetben nem is áll összefüggésben a szociális helyzettel, mert gyakorta baleset, túlzott alkoholfogyasztás vagy kábítószer-használat idézi elő az életveszélyes szituációt. A tragédiával végződő eseteknél is kiderülhet a hatósági vizsgálat után, hogy nem vagy nem elsődlegesen a hideg okozta a halált.
Bár a statisztikákat óvatosan értékelte a szakember, azt leszögezte: a veszély valós, s mivel megérkeztek a kemény mínuszok, a kockázat éjszakáról éjszakára nagyobb. Épp ezért a hajléktalanokat segítő szervezetek utcai szolgálatai is magasabb fokozatba kapcsoltak. A Krízisautó 24 órában működik, munkáját speciális utcai szolgálatok segítik. Többen és többet járják a fővárost, és ha kell, éjszakánként többször is felkeresik – meg persze pokróccal, teával, ruhával látják el – azokat az embereket, akik a nagy hidegben sem hajlandók bemenni a szállók vagy a melegedőhelyek egyikébe.
A szakember kérdésünkre közölte: Budapesten 900-1600 közé tehető azoknak a létszáma, akik az utcán, parkokban, kiserdőkben élnek. A fővárosi, összesen 1800 férőhelyes éjjeli menedékhelyek már 80-90 százalékos kihasználtsággal működnek, de Gurály Zoltán szerint kritikus helyzetben mindenkinek tudnának helyet szorítani. Olyan nem fordulhat elő, hogy egy segítségkérőnek ne jusson valahol hely – mondta.