Sok kis meglepetés lehet a szavazóíveken

Már bizonyos, hogy lesz miből április 6-án választani: a jelenlegi állás szerint körzetenként legalább nyolc emberre voksolhatunk, és a listás szavazólapon is tíznél jóval több párt szerepelhet majd. A jelöltállítási hajrá jövő hétfőig tart.

Az aláírásgyűjtésre biztosított két hétből tíz nap már eltelt, de a parlamenti választáson indulni kívánó hetven párt közül eddig csak harminc tudott legalább egy jelöltet állítani. Igaz, így is nyolcszázan versengenének az egyéni mandátumokért, ami körzetenként majdnem nyolc ember. A Fidesz-KDNP, a baloldali Összefogás és a Jobbik mind a 106 választókerületben jelen lesz, az LMP viszont 65-nél tart. Az viszont bizonyos, hogy nekik lesz országos listájuk is. Nem tudni ugyanakkor, hogy a kisebb szervezetek közül melyek teljesítik a listához szükséges feltételt – ehhez Budapesten és kilenc megyében legalább 27 képviselőjelöltet kell indítani –, de a számuk meghaladhatja a tízet is.

A 2010-es választáson egyébként 810 – az akkori 176 körzetre számolva átlagosan négy és fél – egyéni jelölt és csak hat országos lista volt, ám a parlamentbe kizárólag azok a pártok kerültek be, amelyek az egyéni kerületek döntő többségében jelen voltak és valamennyi megyében állítottak területi listát. Mandátumhoz várhatóan most is az a szervezet juthat, amely szinte minden választókerületben tud saját jelöltet indítani, mert a kicsiknek az ötszázalékos küszöbhöz az egyéniben vesztes körzetekben leadott töredékszavazatokra is szüksége van.

A pillanatnyi állás szerint a devizaadósokat védő Haza Nem Eladó Mozgalom Párt – egyelőre nem hivatalosan – 43 helyen indulhat, így a listához szükséges feltételt biztosan teljesítik. Lehet tehát majd szavazni arra is, kívánják-e a választók az ország és az emberek kifosztásáért felelős személyek felelősségre vonását.

Negyvenhez közeli, pontosan 38 jelöltig jutott az elsősorban az idősebbek szavazataira számító Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártja is. A szervezet a szépkorúaknak a gyermekek után járó nyugdíjbónuszt és más – például utazási – kedvezményeket ígér.

A Sportos és Egészséges Magyarországért Párt (SEM) nevű szerveződésnek – ennek célja a mozgás, a sport, az egészséges életmód népszerűsítése – eddig 34 jelöltje adta le az ajánlóíveket, és ha őket nyilvántartásba veszik, máris állíthatnak országos listát. A SEM íveit azonban eddig hat helyen nem fogadták el.

Van ezek mellett több más szervezet is, amely szintén esélyes lehet arra, hogy a neve felkerül a listás szavazólapokra. Ilyen 33 jelöltjével az MDF utódszervezetként alakult Jólét és Szabadság Demokrata Közösség (JESZ), amely Antall József örökségére alapozott jogállami konszolidációt, jóléti piacgazdaságot helyez kilátásba. Igaz, két személy esetében a választási bizottságok azt állapították meg, hogy egyelőre nincs ötszáz érvényes ajánlásuk, de még ők is gyűjthetnek hozzá.

A magát marxista-leninistaként definiáló, Thürmer Gyula vezette Magyar Munkáspárt 28 fővel ugyancsak elérte a minimumot. Az Új Magyarország Párt (ÚMP) – ez a szerveződés a hajléktalanság, a munkanélküliség, illetve az éhezés elleni fellépést tűzte zászlajára – 26 jelöltig jutott, tehát a listaállítás határán billeg.

A honlapja szerint hagyományos kisgazda eszméket képviselő Független Kisgazdapárt és a bázisdemokráciát hirdető Seres Mária Szövetségesei (SMS) 23-23, a Magyar Cigánypárt 22, a fiatalokat képviselni kívánó Új Dimenzió Párt 21 választókerületben adta le az ajánlóíveket – de az SMS embere egy helyen visszalépett. A hétfőig tartó hajrában ezek a szervezetek is talán bejelenthetik a listához hiányzó jelölteket.

Van ugyanakkor néhány sötét ló. Az egyik a jogállamisággal, a részvételi demokrácia erősítésével –  és a könnyű drogok legalizálásának szándékával – kampányoló 4K!. Istvánffy András, a párt vezetője kérdésünkre elmondta: az utolsó napokon múlik, lesz-e országos listájuk. Tapasztalataik szerint az emberek nem szívesen adják ki adataikat, ráadásul a nagy pártok sokakat félre is vezettek, mondván, mindenki csak egy jelöltet támogathatnak – ami egyszerűen hazugság –, így nincs könnyű dolguk. Ezért Istvánffy úgy látja, felvetődik az állam felelőssége, mert a választási szabályokról nem adtak megfelelő tájékoztatást.

Szepessy Zsolt korábbi monoki polgármester, a szélsőségesen radikális, rendpárti Összefogás Párt vezetője korábban azt ígérte, hogy minden körzetben indulnak, de eddig egyetlen helyen sem adták le az ajánlóíveket. Szepessy érdeklődésünkre közölte, hogy meglepetést okoznak, mert információi szerint már kilencvennél több jelöltjük gyűjtötte össze a megfelelő számú aláírást. Ezt különösen azért tartja sikernek, mert „ellopták” a párt nevét, és emiatt nem egyszer „mocskos kommunistázták” az aktivistáikat. Ha tényleg lesz listájuk, aki a jelenleginél is szigorúbb büntetőpolitikát akar, esetleg nem szereti a multikat vagy félti a magyar termőföldet, rájuk is bárhol szavazhat.

Nagy kérdés, hogy mire jut az MSZP-ből kiugrott korábbi házelnök által alapított, a pártok uralma helyett civil demokráciát – és az élet minden területén igazságosságot – hirdető Közösség a Társadalmi Igazságosságért Néppárt (KTI). Egyelőre csak 19 jelöltjük van, de Szili Katalintól megtudtuk: negyven-ötven helyen már bizonyosan indulnak, és tovább gyűjtik az ajánlásokat. Egyébként ők is tapasztalták, hogy a polgárok félnek, ráadásul sokakat az ajánlással kapcsolatban tényleg becsaptak.

Megjelent a jelöltállító szervezetek között az Együtt 2014 Párt. Szigetvári Viktor, az Együtt – a Korszakváltók Pártja társelnöke ezt a szerinte a szocdemeket vezető Schmuck Andorhoz köthető, a Fidesz által támogatott fantomszervezetet egyszerű névbitorlónak minősítette. Ez a formáció eddig 11 jelöltet állított, és nem zárható ki, hogy listája is lesz, de Szigetvári szerint a választókat nem tudják megtéveszteni.

A választás őrei még megakadályozhatnak egy-egy vaskos meglepetést
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.