Nincs adat arra, hogy Welsz dolgozott-e a titkosszolgálatoknak

Ténymegállapító vizsgálatot indít az országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága Németh Szilárd alelnök kezdeményezésére a Welsz-Simon-ügyben.
Az eljárás keretében jövő csütörtökre beidézték Mesterházy Attila MSZP elnököt és Rubovszky Györgyöt, a mentelmi bizottság kereszténydemokrata elnökét.

Utóbbi idézésének célja nem derült ki egyértelműen, Mesterházytól viszont arra a kérdésre várnak választ, hogy tudomása szerint más szocialista politikusnak is van-e a magyaron kívül más útlevele, illetve állampolgársága. (Az Ausztriában parkoltatott százmilliói miatt február 13-án parlamenti mandátumáról lemondani kényszerült Simon Gáborról utóbb kiderült, rendelkezett egy hamis bissau-guineai útlevéllel is, amit vélhetően a nemrégiben elhunyt Welsz Tamástól kapott.)

Mindez a nemzetbiztonsági bizottság keddi zártnak meghirdetett, de a politikai adok-kapok idejére nyílttá tett ülésén hangzott el.

Molnár Zsolt, a bizottság szocialista elnöke a kezdeményezésre reagálva bejelentette: Mesterházy kész megjelenni a bizottság előtt és nyilvános ülésen válaszolni a kérdésekre, amennyiben ugyanezt a kérdést valamennyi parlamenti frakcióvezetőnek felteszik.

Kurucz Árpád / Népszabadság

A kormányoldal azonban arra hivatkozva vetette el javaslatát, hogy eddig csak szocialista politikusnál találtak hamis afrikai útlevelet, s gyanúsítottak meg közokirattal visszaéléssel.

Molnár erre reagálva leszögezte: ha kizárólag Mesterházyt citálják a bizottság elé, akkor statáriális döntést hoznak, amely azt is üzenheti a külvilágnak, hogy a többi pártnak van takargatni valója az ügyben. Hiába tartott ki azonban amellett, hogy minden frakcióvezetőt egyenlő feltételek mellett hallgasson meg a testület, a kormánytöbbség leszavazta.

Egyedül a Jobbik voksolt Molnár javaslata mellett, mondván: ők már két éve kezdeményezték, hogy a képviselők valljanak színt, a magyaron kívül még milyen állampolgárságuk van (ők akkor a zsidó képviselőket akarták számba venni).

A szélsőjobboldali párt képviselői a fideszes javaslatot is megszavazták, mondván: az ő soraiban csak magyar állampolgárok vannak, akiknek csak magyar útlevelük van. Ezen felbuzdulva, Kocsis Máté (Fidesz), majd a példáját követve Molnár Zsolt (MSZP) is kijelentette, hogy az ő politikusaiknak nincs hamis afrikai vagy ahhoz hasonló útlevelük.

Egyikük sem bocsátkozott részletekbe arról, hogy mikor kérdezte ki erről frakciótársait, s miért biztos abban, hogy amit állított, az igaz is.

Molnár lemondott az elnöklésről, amikor - mint fogalmazott - nyilvánvalóvá vált, hogy a Fidesz a pártpolitika és a kampány színterévé tette a bizottság ülését, amire eddig nem volt példa, így a ténymegállapító vizsgálatról Németh Szilárd elnökletével, Molnár távollétében, döntött a testület.

A politikai adok-kapok után a Belügyminisztérium a rendőrség és a titkosszolgálatok illetékesei tájékoztatták a képviselőket, immár zárt ajtók mögött.

Welsz Tamás halálával összefüggésben csak a toxikológiai vizsgálatok elvégzése után tud az eddigiekhez képest konkrétabbat mondani a rendőrség. Azzal kapcsolatban pedig, hogy Welsz dolgozott-e a titkosszolgálatoknak, a képviselők állítólag azt a választ kapták, hogy „jelenleg nincs erre vonatkozó adatuk".

Mesterházy Attila nem megy el

Mesterházy Attila nem megy el a nemzetbiztonsági bizottságnak a Simon-Welsz-ügyet vizsgáló ülésére, mert törvénytelennek tartja a testület ténymegállapító vizsgálatra vonatkozó kezdeményezését. Ezt a MSZP elnöke közölte kedden nyíregyházi sajtótájékoztatóján. A "kormányváltó szövetség" miniszterelnök-jelöltje újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta: a nemzetbiztonsági törvény 14. paragrafusa pontosan tartalmazza, hogy a bizottság milyen kérdésekben folytathat tényfeltáró vizsgálatot, és ilyen ügyek, mint a szóban forgó Simon-Welsz-ügy, nem szerepelnek a rendelkezések között.

 

Blogok
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.