Seres Mária újra támad - célkeresztben a polgármester képviselők

Népszavazás kezdeményezésére aláírásgyűjtésbe kezdett szerdán a Civil Mozgalom annak érdekében, hogy az országgyűlési képviselői mandátum összeférhetetlen legyen a polgármesteri tisztséggel.

Seres Mária, a szervezet vezetője a budapesti Nyugati téri aluljáróban sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: a polgármestereknek saját településükön van a helyük, és a pártoknak nem a hatalom koncentrálására kell törekedniük, mert "a mértéktelenség az értéktelenségbe csaphat át".

Seres Mária
Seres Mária, a népszavazás kezdeményezője újságíróknak nyilatkozik a Kossuth téren arról, hogy összegyűlt a törvény által előírt kétszázezer aláírás ahhoz, hogy népszavazást lehessen tartani a képviselők számlaadási kötelezettségéről

A Civil Mozgalom vezetője szerint intő példa Toller László esete, aki Pécs polgármestereként szenvedett autóbalesetet és halála előtt évekig feküdt kómában, emiatt sem országgyűlési képviselői munkáját, sem a városvezetői teendőit nem tudta ellátni. Példaként említette Molnár Oszkár edelényi polgármestert is, aki ebben a ciklusban a városát ért árvízi katasztrófa miatt még nem vett részt az Országgyűlés munkájában.

Bár a szervezet tisztában van azzal, hogy az őszi önkormányzati választásokig nem születhet meg kezdeményezésükre az összeférhetetlenségi törvény, de úgy véli, jelzés és üzenet lehet azoknak az országgyűlési képviselőknek, akik polgármesterként is indulni szeretnének.

Megjegyezte, 1990 és 1994 között a két pozíció még összeférhetetlen volt, de a kétharmados többséggel rendelkezett MSZP-SZDSZ-koalíció már a harmadik ülésnapon eltörölte ezt a rendelkezést. Hozzátette: az elmúlt ciklusokban a megyei közgyűlések elnökeinek és polgármestereinek száma a parlamenti képviselők között emelkedett, és most ennek előnyeit a Fidesz élvezi. Eddig mindössze két honatya, Szita Károly, Kaposvár fideszes, és Csabai Lászlóné, Nyíregyháza MSZP-s polgármestere mondott le parlamenti mandátumáról.

Seres Mária szerint azért sem jó, ha egy polgármester egyben országgyűlési képviselő is, mert a polgármester köztisztviselő, a végrehajtó hatalom része, ezért a törvényhozói poszt egyidejű betöltése sérti az államhatalmi ágak szétválasztásának alkotmányos elvét.

Mindkét pozíció teljes embert igényel, és az ehhez a tisztéghez járuló frakció megbízások, bizottsági tagságok, társadalmi megbízatások, felügyelő bizottsági helyek további álláshalmozást jelentenek. Valójában munka nélkül kapják meg jelentős összegűnek mondható juttatásukat - mondta.

A Civil Mozgalomnak október 5-ig kell 200 ezer aláírást összegyűjtenie, hogy törvény születhessen arról: országgyűlési képviselő ne lehessen polgármester is. Seres Mária azt mondta: politikai és civil szervezeteket is szeretne bekapcsolni az aláírásgyűjtésbe. Bízik abban, hogy rövid időn belül összeszedik a kezdeményezéshez szükséges mennyiségű aláírást.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.