Semjén: egyszerűbb egyházat alapítani, mint bélyeggyűjtő egyesületet
Ma egyszerűbb egyházat alapítani, mint egy bélyeggyűjtő egyesületet - jelentette ki, megjegyezve: tömeges a visszaélés, amikor is nem vallási tevékenységet folytató társulatok "eklézsiabizniszt művelnek és közpénzeket csapolnak meg".
A javaslatuk lényege az, hogy valóban csak vallási tevékenységet folytató szervezetet lehessen egyházként bejegyezni - mondta a pártelnök. Semjén Zsolt hangsúlyozta azt is, hogy a bejegyzést ne lehessen bármelyik bíróságon megtenni, hanem "legyen néhány bíró, akinél be lehet jegyezni egyházat".
A bírákat pedig a tudományos akadémia szakértői, valamint teológusok, vallásszociológusok és filozófusok segítenék annak elbírálásában, hogy valóban vallási tevékenységet folytat-e az a szervezet, amelyik a bejegyzését kéri - mondta a KDNP elnöke. Szerinte ugyanis ma olyan abszurd helyzet van, hogy akár egy család is bejegyezheti magát egyházként, s azonnal technikai adószámot kap, az adóként befizetett egy százalékát visszakapja, sőt ezt még több százezer forinttal meg is fejeli az állam.
Sima szélhámossággal csaknem milliós összeget "ki tud venni a rendszerből" egyetlen család - mondta Semjén Zsolt.
"Mi azt mondjuk, hogy be kell nyújtani hitelveket és egy arra felkészült bíró - megfelelő szakértőkkel - bírálja el, hogy egyáltalán vallási jellegű-e az, amire a bejegyzést kérik" - fogalmazott a kereszténydemokrata párt vezetője, aki szerint "egy későbbi széles konszenzus kell ahhoz is", hogy konkrét létszámhoz vagy bizonyos honossághoz is (működjenek már bizonyos ideje) kötődjön a bejegyzés.
Semjén Zsolt ezt követően annak a véleményének adott hangot, hogy "országot így még nem romboltak le", mint az elmúlt nyolc év baloldali kormányzása alatt. Rámutatott: a Kádár-rendszer 30 év alatt hozott össze 21 milliárd dollárnyi adósságot, az Orbán-kormány ugyanakkor visszafizette a teljes IMF-hitelt, viszont a Medgyessy- és a Gyurcsány-kormány 2002 és 2008 között csinált 25 milliárdnyi államadósságot, s mindezt 2009-ben pedig megduplázták. "S nincs válasz arra, hogy hol van ez a tengernyi pénz" - jelentette ki az ellenzéki politikus.
Az ellenzéki politikus szerint az újabb és újabb hiteleket "beletömték külföldi bankokba, s azok talicskával kitolták az országból, nekünk meg itt maradt az adósság". Az ideológiája az volt a Bajnai-kormánynak, hogy azért kell "a külföldi bankokba tömni a hitelekből felvett pénzt", mert majd ezek fognak hitelezni a vállalkozóknak és az embereknek.
"Hát persze, hogy a bankok kitaláltak mindent, hogy ne kelljen hitelezni" - mondta az ellenzéki párt elnöke, megjegyezve: ezt "egy magát szocialistának mondó kormány és párt" vitte véghez. A KDNP elnöke szerint "a szocialista párt legnagyobb blöffje az, hogy szocialistának vallja magát".
Semjén Zsolt szerint az idei költségvetés "úgy fiktív, ahogy van". Utalt arra is, hogy a multinacionális cégek Magyarországon "olyan hihetetlen kedvezményeket" kapnak, amelyekről a magyar vállalkozók nem is álmodhattak. Hozzátette: ma Európában Magyarországon vannak a legmagasabb adók, néhány belgiumi adónemet kivéve.
"Magyarországnak egy protekcionista, patrióta gazdaságpolitikát kell folytatni, tehát az államnak alapvetően a magyar cégeket kell támogatnia" - jelentette ki Semjén Zsolt.
A fórumon ismertette a programját Ékes József, a Fidesz-KDNP ajkai parlamenti képviselőjelöltje. A mintegy 100 résztvevőt a Tó vendéglőben pogácsával és üdítővel vendégelték meg.
Semjén Zsolt az MTI-nek nyilatkozva azt mondta: szükség lenne arra, hogy az iskolákban "valamifajta erkölcsi oktatás legyen". Mint mondta: senkit nem akarnak semmire sem kényszeríteni, ezért a kiindulópontjuk az, hogy legyen egy etika óra, s a diákok dönthetnének arról - mint a nyelvtanulás esetében -, hogy hittanra és erkölcstanra járnak vagy klasszikus polgári etikát tanulnak.