Schmuck előrehozott választásra készül, és komolyan is gondolja

Mindegyik demokratikus erő felé nyitott pártot akar formálni a Magyarországi Szociáldemokrata Pártból a nemrég megválasztott főtitkár. Schmuck Andor – aki önmagát, mint a pártot szervező „Minarik, a mosodásként” határozza meg – a Népszabadságnak nyilatkozva arról beszélt, hogy az MSZDP önállóan kíván indulni a következő választásokon, és nem akarnak formailag egyetlen erőhöz sem csatlakozni.

„Nemet mondunk az ’Orbán takarodj’-ra és a ’Gyurcsány takarodj’-ra is. De mindenkinek jobb- és balkezet nyújtunk, aki megoldásokban gondolkodik. Baloldalinak lenni felelősséget jelent az érkező szociális katasztrófa lehető leghatékonyabb kivédése érdekében” – fogalmazott Schmuck, hozzátéve, hogy éppen ezért egy új ellenzéki kerekasztal létrehozását kezdeményezik, amelyről minden demokratikus erőt „Thürmeréktől Mesterházyn és Gyurcsányon át, a szakszervezeteken és civil szervezeteken keresztül az LMP-ig és az MDF-utód JeSz-ig” kiértesítettek.

Schmuck Andor:

Az MSZDP márciusig adott haladékot magának arra, hogy – függően az új választójogi törvény kereteitől – megtalálják és felépítsék a saját 104-106 egyéni képviselőjelöltjüket minden érintett régióban. Schmuck hangsúlyozta, hogy csak az válhat jelöltté, aki kétezer aláírást/ajánlást maga mögött tudhat. „Ha meglesznek a jelöltek és amint elfogadják az új választójogi törvényt, megkezdjük a helyi kampányokat” – jelentette ki a főtitkár, mondván, nem tartják kizárhatónak, hogy a sietség egy előrehozott választás miatt történik, amivel a Fidesz újabb néhány évet akar nyerni magának. Emellett megindul a programalkotás is, ennek egyik koordinátora Balogh László ügyvezető alelnök. Az egyik első téma, amelyben törvénymódosítást szeretnének elérni, a 65 év felettiek sérelmére elkövetett bűncselekmények megítélése; ugyanazt a szankciókeretet szeretnék, mint a 14 év alattiak esetében. Schmuck ez ügyben levelet is írt Orbán Viktornak. Ha néhány héten belül nem érkezik reagálás, az MSZDP népszavazást kezdeményez a témában. Ez az időközben felálló egyéni jelöltek és csapataik számára is megfelelő tréning lesz.

Ami az MSZDP állapotát illeti, a tagságról pontos információk egyelőre nincsenek: amint az új választójogi törvény meglesz, a szervezeti átalakítást tagrevízió is követi. Azokról a korábbi átlépőkről és befolyásukról, akik az MSZP-ben dúló belharcok során léptek ki, majd át az MSZDP-be (például a III. kerületben), Schmuck nem kívánt nyilatkozni, mondván, nem ismeri, hogy pontosan hányan vannak és milyen aktívak. Az bizonyos, hogy közel ezer új tag regisztrálta be magát a pártba az elmúlt hetekben. A pártépítést befolyásolja még, hogy a kassza tulajdonképpen üres, a szervezetnek irodái is csak minimális számban vannak. Más forrásból úgy tudjuk, a szervezet már a milliárdos Kapolyi László támogatására sem tud támaszkodni. „Olyanok vagyunk, mint egy épület, amelynek szép és impozáns a teteje – ez lenne a múlt és a nemzetközi kapcsolati háló –, de gerendák helyett fogpiszkálók tartják. Meg kell erősíteni mindent, az alapoktól” – mondta Schmuck Andor. Megerősítés és bázis az MSZDP számára elsősorban a nyugdíjasok érdekeit képviselő, Schmuck ügyvivőségével hét éve működő Tisztelet Társasága lehet: a maga száznegyvenezer regisztrált tagjával, 750 „Rózsakörével” és 820 csatolt nyugdíjasklubjával. Habár Schmuck cáfolta, hogy erre a TT-t felkérték volna.

Ami pedig a kapcsolatokat illeti még, Schmuck kérdésünkre kijelentette: „nagy kérdés, hogy milyen viszonyt alakítunk ki a testvérpárt MSZP-vel; de sokkal könnyebb lesz a helyzet most azzal, hogy Gyurcsányékkal a liberálisok távoztak”. Schmuck sosem távolodott el teljesen az MSZP-től, igaz, a Tisztelet Társaságával tett egy „félkört” korábban az MDF-fel is. Mint ismert, a 2006-os választásokon öt képviselőt delegálhattak a Dávid Ibolya-féle párt országos listájára. Az együttműködés alapja az örökösödési illeték eltörlése iránti közös szándék volt, ez a céljuk sikerült is. A támogatásért cserébe Vas János a szervezet képviseletében bekerült a parlamentbe, az MDF frakciójának tagjaként aktív munkát is végzett a T. Házban. A párt és a TT közötti kapcsolat megromlása miatt végül Vast felszólították, hogy lépjen ki a frakcióból. Ez utóbbi valódi okát azóta sem tudni. Tavaly márciusban az MSZP-vel fűzték szorosabbra a viszonyt, miután mindegyik párttal (a Fidesz „nem ért rá”) tanácskoztak a nyugdíjasokat érintő kérdésekben. Végül a sokezres tagság figyelmébe az MSZP programjának támogatását ajánlották, miután a Mesterházy Attilával folytatott tárgyalás eredményeként a szocialisták több TT-pontot beemeltek a választási programjukba.

Ami a párt valódi irányítását illeti, az MSZDP legutóbbi kongresszusán újra elnökké választották Kapolyi Lászlót, akivel Schmuck számára „megtiszteltetés” együtt dolgozni. Holott már tavaly augusztusban felmerült, hogy Kapolyi át fogja adni a helyét Schmucknak a párt élén. Ennek első jele az volt, amikor az MSZDP felkérte főpolgármester-jelöltnek. Schmuck indulása az önkormányzati választáson azért volt pikáns, mert baráti viszonyt ápol Rogán Antal belvárosi polgármesterrel. Azzal a fideszes politikussal, akit Tarlós István győzelme esetén akkor még a főváros szuperhatalmú főpolgármester-helyetteseként emlegettek. Rogán egyébként korábban épp Schmuckkal és a TT-vel kampányolt, reklámfüzetében büszkén hivatkozott rájuk, mint a kerületben jól működő civil szervezetre. A TT Sas utcai ingatlanát egyébként a fideszes önkormányzat biztosította Schmuckéknak. A Rogánnal való kapcsolatáról azt mondta: „mélyen elismeri” a fideszes polgármester teljesítményét, és bízik benne, hogy a teljesítményt kölcsönösen elismerő kapcsolat elősegítheti, hogy minél több szinten normális párbeszéd legyen.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.